کار با طناب

9 ویدیو

مدت دوره: 0 ساعت و 14 دقیقه

گره خودحمایت

00:01:04

رایگان

در ورزش‌های مختلف از جمله کوهنوردی و صخره نوردی، نیاز است که از تجهیزاتی از جمله طناب استفاده کنیم. گره زدن شاید اولین چیزی باشد که با شنیدن نام طناب به ذهن ما خطور می‌کند. گره‌ها در برابر کشش و ضربه مقاوم هست و به آسانی به کمک دست باز و بسته می‌شوند. گره زدن طناب انواع مختلفی دارد که در این ویدئو سعی داریم شما را با گره خودحمایت "Clove Hitch" آشنا کنیم. از این نوع گره برای ثابت نگه داشتن طناب خودحمایت استفاه می‌گردد. برای مشاهده نحوه صحیح زدن این گره، در تماشای این ویدئو با ما همراه باشید.

نمایش سریالی ویدیو:

دوره های مشابه:

دیوانه‌وارترین رویا

دیوانه‌وارترین رویا

تعداد ویدئو: 12

در دوره ویدیویی «دیوانه وارترین رویا» با ما همراه باشید تا با رویای کوهنوردان در قرن 19 میلادی آشنا شوید. مرتفع‌ترین قله در رشته کوه‌های هیمالیا و در کل دنیا اورست "Everest" نام دارد. این قله با ارتفاع 8848 متر، با نام‌های تبتی کومولانگما "Chomolungma" و نپالی ساگارماتا "Sagarmatha " نیز شناخته شده است و در مرز منطقه ساگارماتای نپال و تبت در کشور چین قرار دارد. این قله در جریان یک عملیات نقشه برداری از کشور هند، که به سرپرستی سر جرج اورست "George Everest" جغرافیادان و نقشه‌بردار انگلیسی در سال 1852 انجام گرفت کشف شد و در نهایت در سال 1865 به افتخار سر جرج اورست نام رسمی آن اورست انتخاب گردید. اورست کوهی از سنگ‌های مرمر و آهک هر ساله به میزان 4 میلیمتر رشد می‌کند. از مشهورترین فاتحان این قله آپا شرپا "Apa Sherpa" نام دارد که تاکنون (2017) 21 بار آن را فتح کرده است. در قرن 19 میلادی شاید بتوان گفت بزرگ‌ترین چالش و هدف ماجراجویان، صعود به بلندترین قله دنیا اورست بود. جرج مالوری "George Mallory" ستوان نیروی زمینی بریتانیا، پس از حضور در جنگ جهانی اول طی سال‌های 1915-1918، به دلیل توانایی‌های بالای خود از سوی کشور انگلستان برای فتح قله اورست اعزام شد. در اولین صعود، جرج موفق شد مسیر مناسبی برای صعود به این قله بدون فتح آن بیابد. در دومین صعود علی رغم تلاش‌های فراوان، تیم دچار بهمن شد و از فتح قله جا ماند. در نهایت در سال 1924 جرج مالوری به همراه همنورد خود اندرو ایروین "Andrew Irvine" که رویای نخستین فاتحان اورست را در سر می‌پروراندند قدم در مسیر این چالش بزرگ گذاشتند. آنها با تجهیزاتی اندک از جمله کفش میخ‌دار، کپسول اکسیژن و طنابی از جنس کتان سفری پرمخاطره و پرچالش را پیش روی داشتند. در تاریخ 7 ژوئن و در حوالی ظهر این دو کوهنورد درحالی که شرایط به شدت سخت محیطی و جسمی را در تحمل می‌کردند درحالی که میان ابرها ناپدید می‌شدند توسط کوهنورد پشتیبان تیم، نوئل اودل "Noel Odell" در نزدیکی کمپ نهایی دیده شدند اما کمی بعد اثری از آنها مشاهده نشد. 75 سال پس از این واقعه، یعنی در سال 1999، کنراد آنکر "Conrad Anker" کوهنورد، سنگ نورد و نویسنده آمریکایی که به همراه تیم اعزامی جستجو برای اجساد مالوری و ایروین به اورست رفته بود، توانست جسد مالوری را در چند صد متری قله بیابد. نشانه‌ای از اینکه مالوری در راه صعود به قله و یا بازگشت از آن دچار حادثه شده و در نهایت درگذشته است وجود ندارد و صعود این کوهنورد بزرگ و همنوردش در هاله‌ای از ابهام وجود دارد. جرج مالوری اگرچه به عنوان یکی از قربانیان قله اورست شناخته شده است اما همیشه در ذهن مردم دنیا زنده است. او در یک سخنرانی در شهر نیویورک در پاسخ به سوال یک خبرنگار که پرسید چرا به اورست می‌‎روید پاسخ داد، زیرا آنجاست (Because it's there). برای مشاهده جزییات سرگذشت جورج مالوری و همنوردش اندرو ایروین در تماشای این مستند با ما همراه باشید.

داستان‌های کوهنوردی

داستان‌های کوهنوردی

تعداد ویدئو: 6

در دوره ویدیویی «داستان‌های کوهنوردی» قصد داریم شما علاقه‌مندان به ورزش جذاب کوهنوردی "Mountaineering" و سنگ نوردی "Rock Climbing" را به دامان طبیعت ببریم. تاریخچه این رشته مفرح اما در عین حال جذاب و خطرناک به حدود 5000 سال پیش باز می‌گردد. برای برخی افراد، کوهنوردی به عنوان شغل اصلی یا بخش الزامی شغل اصلی آن‌ها به حساب می‌آید. این ورزش به سه بخش اصلی کوهنوردی، سنگ نوردی و کوهپیمایی تقسیم می‌شود. در دو بخش اول، قبل از سفر باید الزام به تمرینات اصولی در دستور کار هر فرد قرار گیرد. رشته ورزشی کوهنوردی مستقیم زیر نظر فدراسیون بین المللی کوهنوردی "UIAA" قرار دارد. صعودهای ورزشی همچون صخره نوردی، نیز زیر نظر فدراسیون بین المللی ورزش‌های صعودی "IFSC" قرار دارند. در این دوره شما را با سه داستان از سری داستان‌ها و تجربه‌های کوهنوردی آشنا خواهیم کرد. ابتدا به شمال شرقی ایالات نیوانگلند در ورمنت "Vermont" آمریکای شمالی می‌رویم. یکی از مشتاق‌ترین افرادی که در این منطقه، سالیان طولانی به ورزش کوهنوردی مشغول است تراویس پکهام "Travis Peckham" نام دارد. این ورزشکار پرشور اخیرا کتابی به نام Tough Schist را نیز در همین زمینه به چاپ رسانده است. پکهام همچنین در شرکت CRAG-VT که در زمینه کوهنوردی و سنگ نوردی فعالیت دارد در ایالات شمال شرقی آمریکا کار می‌کند. در دیگر داستان این دوره به مکان بکر و زیبای Crown Traverse می‌رویم. این مکان مابین مرز آمریکا و کانادا قرار دارد. Missoula از آمریکا شروع شده و به طول 940 کیلومتر تا Banff در کانادا ادامه دارد. مایک ولف و مایک فوت دو ماجراجویی بودند که تصمیم گرفتند این مسیر را طی کنند و با وجود سختی و چالش‌های فراوان موفق به پیمودن این مسیر شدند. در بخش سوم این دوره نیز به یکی از خطرناک‌ترین کوهستان‌های جهان به نام دنالی (موسوم به کوهستان لرزان) در آمریکای شمالی خواهیم رفت. این قله (Denali) مرتع‌ترین قله در آمریکای شمالی و همچنین از لحاظ خطرات و سختی راه در مکان هشتم دنیا قرار دارد. در تاریخ 7 ژوئن 1913، گروهی از کوهنوردان ماجراجو تصمیم گرفتند برای اولین بار این قله (McKinley) را فتح کنند. در ادامه با معرفی دوره‌های آموزشی مستند کوهنوردی همراه ما باشید.

نپال در قاب دوربین

نپال در قاب دوربین

تعداد ویدئو: 4

در دوره ویدئویی «نپال در قاب دوربین» بخش‌هایی از مستند مفهومی و ارزشمند درون ذهن را مشاهده خواهیم نمود. این مستند توسط فیلمسازان حرفه‌ای به نام‌های رنان آزترک "Renan Ozturk"، دیو ماسِپ "Dave Mossop" و اریک کراسلند "Eric Crosland" ساخته شده است که سفری ماجراجویانه به نپال را نمایش می‌دهد. دو شرکت Camp 4 Collective و Sherpas Cinema به همراه مستندسازان خود و Rory bushfield، فیلم‌ساز و اسکی‌باز مشهور این سفر مهیج را به تصویر کشیده‌اند. هدف اصلی این ماجراجویی، سفر یا سیاحت نگرش از خیابان‌های کاتماندو "Kathmandu"، پایتخت و بزرگترین شهر نپال به قله‌های مرتفع هیمالیا و تصویربرداری‌های مفهومی فوق‌العاده است. نپال سرزمینی کوهستانی در آسیا است که رشته کوه‌های هیمالیا بیشترین بخش از آن را تشکیل می‌دهند. شمال این کشور هشت قله از 14 قله بلند جهان از جمله اورست، بلندترین قله دنیا با ارتفاع 8848 متر را در خود جای داده است. مستند درون ذهن "Into The Mind" مفاهیم فلسفی شگفت‌انگیزی را از زندگی در نپال (قلب هیمالیا) در کنار بومیان ناحیه Sherpas به نمایش درآورده است. آیین‌های محلی ساکنان عجیب بام دنیا در صومعه‌های آن منطقه از اعتقادات مردم و فرهنگ نپال حکایت دارد. در کشور نپال اکثریت مردم پیرو آیین هندو هستند و یکی از معابدشان پاشو پاتینات با معماری شگفت انگیز در شهر کاتماندو قرار دارد. معبد لومبینی "Lumbini"، از مقصدهای زیارتی بوداییان نیز جزء میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود. رنان یکی از سازندگان این اثر هنری به عنوان یکی از چهره‌های خبرساز سال 2013 نشنال جئوگرافیک "National Geographic" شناخته شده است. از آنجا که او علاقه زیادی به کاوش در کوه‌ها و فرهنگ نپال داشت و در اولین سفر خود به آنجا زبان نپالی را آموخته و با مردم آن ارتباط نزدیکی برقرار کرده بود توانست، راهنمای خوبی در این ماجراجویی باشد. رنان همکاران خود را به شرپای محلی، مردی به نام کارما سرینگ "Karma Tsering" معرفی کرد که به کمک وی موفق شدند دنیای داخلی فرهنگ نپال را به تصویر بکشند و چشم انداز اصلی فیلم را شکل دهند. قرار گرفتن دوربین‌ها در مکان مناسب سبب شد تا شکوه کوه‌های عظیم هیمالیا به گونه‌ای تصویر شده باشد که گویا دوربین‌ها درون ذهن شما قرار داشتند. در ادامه شما را به تماشای ماجراجویی مهیج و خاطرات جذاب سفر به نپال دعوت می‌کنیم.

تجربه کوهنوردی در دنالی

تجربه کوهنوردی در دنالی

تعداد ویدئو: 3

در دوره ویدئویی «تجربه کوهنوردی در دنالی» شاهد سفری پرچالش ولی مهیج و لذت‌بخش توسط یک تیم کوهنوردی حرفه‌ای به کوهستان بسیار سرد دنالی خواهیم بود. کوه دنالی، مرتفع‌ترین کوه آمریکای شمالی در رشته کوه راکی و در ایالت آلاسکا قرار دارد. دنالی با نام سابق مک کینلی "Mckinley" در پارک و منطقه حفاظت شده ملی دنالی قرار دارد. کوهستان دنالی معروف به کوهستان لرزان به دلیل وقوع زمین‌لرزه‌های شدید و مداوم یکی از خطرناک‌ترین کوه‌های جهان است که 6190 متر (feet 20310) ارتفاع دارد. به دلیل ارتفاع زیاد این کوه (Denali)، مردمان منطقه به آن لقب کوه عظمت را داده‌اند. یکی از ویژگی‌های این کوه مرگبار که آن را از سایر کوه‌ها متمایز می‌کند، فاصله کمپ اصلی تا نوک قله می‌باشد که در ارتفاع 5500 متری قرار دارد. این کوه به دلیل ارتفاع زیادی که از سطح دریا دارد، میزان اکسیژن در آن از نیم درصد هم کمتر است و این یعنی تنفس به سخت‌ترین شکل ممکن صورت می‌گیرد. از سال 1932 تاکنون (2017) حدود 100 نفر جان خود را در کوهستان دنالی از دست داده‌اند. سیج کاتابریگا آلوسا "Sage Cattabriga-Alosa"، اسکی‌باز آزاد و لوکاس دباری "Lucas Debari"، اسنوبرد‌سوار بزرگ کوهستان دو آغازگر سفری ماجراجویانه تلاشی را برای صعود، اسکی و اسنوبرد در دنالی انجام دادند. آنها از یک تیم بزرگ کوهنوردان و اسکی‌بازان حرفه‌ای به نام North Face Athlete به رهبری کنراد انکر "Conrad Anker" کمک گرفتند. در این تجربه متفاوت اسکی‌بازان این گروه حرکات نمایشی جذابی را از خود به نمایش گذاشتند. قرار گرفتن در ارتفاع بالای 5000 متر برای اعضای گروه از نظر ذهنی چالش‌برانگیز بود. این تیم حرفه‌ای در 16 ژوئن 2011، سرانجام بعد از 10 روز کوهنوردی سخت و طاقت‌فرسا به قله رسیدند و از آن نقطه با اسکی و اسنوبورد پایین آمدند. به اعتقاد آن‌ها دنالی یک دنیای نامحدود از ماجراجویی بود. از شما علاقه‌مندان به تجربه‌های جسورانه دعوت می‌کنیم در تماشای این دوره جذاب با ما همراه باشید.