دسته بندی ها:

دسته بندی ها

نکات ضروری در یخ‌ نوردی

نکات ضروری در یخ‌ نوردی

تعداد ویدئوها: 7

در این دوره ویدئویی با موضوع «نکات ضروری در یخ نوردی» همراه شما خواهیم بود. تاریخچه ورزش مهیج یخ نوردی "Ice Climbing" به سال 1912 باز می‌گردد؛ زمانی که نخستین رقابت این ورزش در یخچال‌های طبیعی "Glacier" برناوا "Brenva" واقع در کرمایر ایتالیا برگزار شد. ورزش هیجان‌انگیز یخ ‌نوردی را می‌توان ترکیبی از فعالیت‌های جذاب و پرمخاطره کوهنوردی دانست. در این رشته ورزشی، یخ‌ نوردان برای عبور از سطوح شیب‌دار یخی، آبشارهای منجمد، سنگ‌ها و صخره‌های پوشیده شده از یخ، نیاز به مهارت و تمرکز بالایی برای صعود دارند. ورزش یخ‌ نوردی چندین شاخه و فعالیت‌های مختلفی همچون صعود از یخچال‌های بلند "Glacier Climbing"، آبشارهای یخی "Icefall Climbing" و مسیرهای سنگی "Dry Tooling" را در بر می‌گیرد. این ورزش لذت‌بخش زیر نظر فدراسیون بین‌المللی کوهنوردی "UIAA" قرار دارد و هدف از تأسیس این نهاد، گسترش و پشتیبانی از صعودهای ورزشی و ارتقای استانداردهای مورد نیاز جهت حفظ ایمنی و سلامت ورزشکاران در این رشته است. استفاده درست و بهینه از لوازم یخ نوردی باعث خواهد شد که توانایی صعود از دیواره‌های یخی را پیدا کنید. برای شروع این ورزش، ابتدا باید تجهیزات مناسب برای بالارفتن از ارتفاعات هولناک را به همراه داشته باشید. ابزارهایی همچون کرامپون "Crampons" (وسیله‌ای فلزی و دارای تیغه‌های بلند که در زیر کفش نصب می‌گردد)، تبر یخ نوردی "Ice Axe"، پیچ یخ "Ice Screw"، لباس، کفش مناسب و... از جمله مهم‌ترین تجهیزات یخ نوردی به شمار می‌روند. برای گرم نگه داشتن انگشتان پا در حین صعود، باید از کفش‌های مخصوص "Climbing Shoe" و دولایه استفاده کرد. این کفش‌ها به صورت ضد آب، قابل انعطاف و مقاوم طراحی شده‌اند و به منظور گرم کردن انگشتان، یک لایه پوششی نیز در داخل خود دارند. یکی از مشهورترین یخ‌نوردان جهان، ویل گاد "Will Gadd" نام دارد. وی، 8 مارس 1967 در شهر کنمور "Canmore" واقع در استان آلبرتا کانادا به دنیا آمد. او در 27 ژانویه 2015 به عنوان نخستین یخ نورد در دنیا، موفق شد که از بخش یخ زده آبشار نیاگارا صعود کند و این افتخار بزرگ را به نام خود ثبت نماید. در ادامه با معرفی دوره‌های آموزش یخ نوردی همراه ما باشید.

ماجراهای یخ نوردی

ماجراهای یخ نوردی

تعداد ویدئوها: 36

در این دوره ویدئویی با موضوع «ماجراهای یخ نوردی» همراه شما خواهیم بود. ورزش یخ نوردی را می‌توان ترکیبی از تکنیک، سرعت، دقت و هیجان دانست که با صعود از دیواره‌های یخی، کوه‌های پوشیده از برف، آبشارهای منجمد شده و... انجام می‌گیرد. اگر چه نخستین رویداد شناخته شده در یخ نوردی به سال 1912 باز می‌گردد ولی با این وجود از نظر رقابت و مشارکت جهانی یک رشته جدید به حساب می‌آید. این رشته مهیج، چندین شاخه و فعالیت مختلف از جمله صعود از یخچال‌های بلند "Glacier Climbing"، آبشارهای یخی "Icefall Climbing" و مسیرهای سنگی "Dry Tooling" را در بر می‌گیرد. نخستین قوانین رایج این ورزش در سال 1998 ایجاد شد و اولین جام جهانی نیز در سال 2000 با حمایت یک شرکت خصوصی آلمانی، برنامه‌ریزی و برگزار گردید. ورزش یخ نوری در حال حاضر (2017) زیر نظر فدراسیون بین‌المللی کوهنوردی (UIAA) قرار دارد و هدف از تأسیس آن، پشتیبانی از ورزش کوهنوردی و صعودهای ورزشی و گسترش این رشته پرهیجان در دنیاست. ورزش یخ نوردی همانند سایر ورزش‌های دشوار و طاقت‌فرسای دیگر، یک رشته پرمخاطره به شمار می‌رود. صعود از آبشارهای منجمد شده، کوه‌های یخی و سراشیبی‌های مرتفع، نیازمند تمرین کافی و در اختیار داشتن تجهیزات مناسب است. تبر یخ‌شکن "Ice Axe"، کرامپون (وسیله ای فلزی و دارای تیغه‌های بلند است که در زیر کفش نصب می‌گردد)، پیچ یخ "Ice Screw"، طناب، لباس و کفش مخصوص از مهم‌ترین ابزارهای یخ نوردی به حساب می‌آیند. وجود آبشارهای یخی در دل صخره‌ها و کوه‌های برافراشته، نمایی دیگر از خلاقیت و ابتکار طبیعت است که مقصد مناسبی برای یخ نوردان به شمار می‌روند. از جمله این آبشارها می‌توان به خومبو "Khumbu Icefall" در ارتفاع 5486 متری دامنه جنوبی اورست، آبشار یخ زده گروتو "Grotto Icefall" ، کوه‌های سان ژوان "San Juan Mountains" در جنوب غربی ایالت کلرادو آمریکا و... اشاره کرد. هر یک از این ارتفاعات نیز درجه سختی متفاوتی دارند و این درجه‌ها، میزان دشواری مسیر و زمان مورد نیاز برای عبور از آن را نشان می‌دهند. سیستم درجه بندی یوسیمیتی "Yosemite Decimal System" پر کاربردترین سیستم اندازه‌گیری برای ورزش‌های صعودی به شمار می‌رود و از سه بخش درجه (YDS Grade)، کلاس (YDS Class) و سطح امنیت (YDS Protection Rating) تشکیل می‌گردد. یکی از بهترین کوهنوردان دنیا، دنی آرنولد "Dani Arnold" نام دارد. او 22 فوریه 1984 در کانتون آف یوری "Canton Of Uri" سوئیس به دنیا آمد. دنی در تاریخ 9 مارس 2014 با بالا رفتن از مسیر مشهور Crack Baby (واقع در منطقه Kandersteg سوئیس) در زمان 27 دقیقه و 13 ثانیه توانست یک رکورد حیرت‌آور را با نام خود به ثبت برساند. وی هچمنین در 22 آوریل 2015، با صعود از کوه ماترهورن "Matterhorn" در زمان 1 ساعت و 46 دقیقه، توانست رکورد ثبت شده قبلی را 10 دقیقه کاهش دهد و تاکنون رکورددار این کوه مرتفع قلمداد شود. در ادامه تماشای ویدئوهای این دوره جذاب را از دست ندهید.

مسابقات یخ نوردی

مسابقات یخ نوردی

تعداد ویدئوها: 4

در دوره ویدیویی «مسابقات یخ نوردی» صحنه‌های جذابی از این رقابت‌ها را برای شما به نمایش گذاشته‌ایم. زمانی که کوه‌های پوشیده از برف و یا تصاویری از یخچال‌های طبیعی را می‌بینید چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ اینکه با دیدن چنین تصاویری به عظمت آنها معترفیم غیر قابل کتمان است اما آیا شوقی برای فتح این عناصر شگرف در شما به وجود می‌آید؟ اگر پاسخ شما به این سؤال مثبت است توصیه می‌کنیم با ورزش جذاب و چالش برانگیز یخ نوردی آشنا شوید؛ ورزشی که در پاسخ به چالش‌های موجود برای کوهنوردان و سنگ نوردان که با حجم عظیمی از برف و یخ بر سر راهشان مواجه می‌شدند به وجود آمده است. یخ نوردی شباهت‌های بسیاری به رشته سنگ نوردی دارد با این تفاوت که سرما و یخ و همینطور تغییر شکل روزانه و حتی ساعتیِ یخ را نیز باید به آن افزود. در این ورزش یخ نوردان با آبشارهای یخ زده و یخچال‌های طبیعی و مصنوعی سرو کار دارند و به کمک تجهیزات مخصوصی همچون کرامپون، کلنگ، تبر، یخ شکن و لنگر برف به صعود از این دیواره‌های یخی می‌پردازند. از جمله بهترین مکان‌ها برای یخ نوردی در دنیا می‌توان به کوه‌های راکی در کانادا، تپه کتدرال لج در ایالت کارولینای شمالی، کوه واشنگتن در نیو همپشایر آمریکا، آبشار یخ زده گروتو در نزدیکی کانمور واقع در استان آلبرتا کانادا و دره سنگ تاج در آلاسکا اشاره کرد. مسابقات رسمی و جهانی این رشته ورزشی جذاب نیز زیر نظر فدراسیون بین المللی کوهنوردی که با نام اختصاری UIAA شناخته می‌شود برگزار می‌گردد. این فدراسیون از سال 1932 تشکیل شده و در حال حاضر 68 کشور دنیا در آن عضویت دارند. در ادامه از شما عزیزان دعوت می‌کنیم با ما به تماشای مسابقات جهانی یخ نوردی بنشینید.