دسته بندی ها:

دسته بندی ها

مسابقات کرلینگ آمریکا و ژاپن 2016

مسابقات کرلینگ آمریکا و ژاپن 2016

تعداد ویدئوها: 4

در دوره ویدیویی «مسابقات کرلینگ آمریکا و ژاپن 2016» به بررسی رقابت‎های قهرمانی کرلینگ مردان جهان می‎پردازیم. یکی از انواع ورزش‎های تیمی که از طرفداران بسیاری در کشورهای مختلف برخوردار است و همه ساله مسابقات متعددی را در بخش مردان و زنان برگزار می‎کند، کرلینگ نام دارد. این ورزش جالب از جمله ورزش‎های زمستانی می‎باشد که در آن، دو تیم بر روی یک زمین یخی به رقابت با یکدیگر می‎پردازند. بازیکنان باید در زمینی با ابعاد حدودی 45 متر در 5 متر، سنگ مخصوص کرلینگ را به سوی دایره‎های مشخص شده هدایت کنند. بازی کرلینگ در 8 یا 10 دور صورت می‎گیرد و در هر دور، 8 پرتاب برای هر تیم در نظر گرفته می‎شود. این قوانین در تمامی رقابت‎های این رشته ورزشی اجرا گشته و فدراسیون جهانی کرلینگ، وظیفه برگزاری مسابقات آن را برعهده دارد. یکی از تورنمنت‎های معتبر این فدراسیون، مسابقات قهرمانی کرلینگ جهان است که در بخش‎های مختلفی نظیر کرلینگ مردان، زنان، مختلط و... برگزار می‎گردد. رقابت‎های قهرمانی کرلینگ مردان جهان از سال 1959 با حضور دو تیم کانادا و اسکاتلند آغاز گشت و تیم کانادا با شکست حریف به عنوان نخستین قهرمان این بازی‎ها لقب گرفت. از آن پس هر ساله رقابت‎‎ها به شکل جدی‎تری دنبال شد و تیم‎های بسیار دیگری همچون سوئد، سوئیس، نروژ، ایالات متحده آمریکا، دانمارک و... در این مسابقات حضور پیدا کردند. در سال 2016، کشور سوئیس میزبانی مسابقات قهرمانی کرلینگ جهان را عهده‌دار بود که در فینال، تیم کانادا با شکست دانمارک مدال طلای این دور از رقابت‌ها را از آن خود نمود. در دیدار رده بندی این دوره نیز تیم آمریکا به کاپیتانی جان شوستر تیم ژاپن را شکست داد و به مدال برنز مسابقات دست یافت. ناگفته نماند تیم کرلینگ مردان کانادا با کسب 36 دوره عنوان قهرمانی به عنوان پرافتخارترین تیم در این رقابت‎ها شناخته می‎شود. با ما همراه باشید.

گزیده بازی قهرمانان کرلینگ

گزیده بازی قهرمانان کرلینگ

تعداد ویدئوها: 12

در این دوره ویدیویی با «گزیده بازی قهرمانان کرلینگ» همراه شما علاقه‌مندان به این رشته خواهیم بود. ورزش کرلینگ با تاریخچه‎ای در حدود پانصد سال، اوایل قرن شانزدهم میلادی در کشور اسکاتلند پدید آمد. با گذشت زمان این ورزش جذاب مورد توجه علاقه‎مندان بسیاری قرار گرفت و در بسیاری از کشورها نظیر کانادا، آمریکا، سوئد و... به شدت گسترش یافت. کشور کانادا از جمله کشور‎هایی محسوب می‎شود که در آن ورزشکاران بسیاری ورزش تیمی کرلینگ را به صورت حرفه‎ای دنبال می‎کنند. شهرهای مختلف این کشور از باشگاه‎های مجهزی در این رشته برخوردار بوده و مسئولیت آموزش و برگزاری رقابت‎های گوناگون را برعهده دارند. همه ساله مسابقات کرلینگ با عناوین و جوایز مختلفی در کانادا برگزار می‎شود که از مهم‎ترین آنها می‎توان به قهرمانی کرلینگ مردان یا "Tim Hortons Brier" و قهرمانی کرلینگ زنان یا "Scotties Tournament of Hearts" اشاره کرد. از همین مسابقات و رقابت‎ها، ورزشکاران مطرح بسیاری به جهان معرفی شدند و برای کشور کانادا افتخار آفرینی نمودند. یکی از این بازیکنان جف استوتن نام دارد. این ورزشکار کهنه کار در طول دوران فعالیت حرفه‎ای خود موفق به کسب مدال‎های رنگارنگی شده است که دو مدال طلا و یک نقره مسابقات قهرمانی کرلینگ مردان جهان، تنها بخشی از افتخارات این ورزشکار پرآوازه کانادایی به حساب می‌آید. در بخش زنان نیز می‎توان از راشل هومان نام برد. وی از پنج سالگی به ورزش کرلینگ روی آورد و پس از طی نمودن پله‌های ترقی در آن با کسب نایب قهرمانی در رقابت‎های قهرمانی کرلینگ جوانان جهان استعداد خارق‌العاده خود در این ورزش را به نمایش گذاشت. هومان در طی این سال‎ها، افتخارات بسیاری کسب کرد که از شاخص‎ترین آنها می‌توان به یک مدال طلا، یک نقره و یک برنز در مسابقات قهرمانی کرلینگ زنان جهان اشاره نمود. در ادامه از شما مخاطبان گرامی دعوت می‎کنیم همراه با ما به تماشای ویدیوهای این دوره دیدنی بنشینید.

گزیده مسابقات کرلینگ

گزیده مسابقات کرلینگ

تعداد ویدئوها: 28

در دوره ویدیویی «گزیده مسابقات کرلینگ» قصد داریم شما را با این ورزش جذاب و رقابت‌های مختلف آن بیشتر آشنا نماییم. یکی از ورزش‎های جالب توجهی که امروزه علاقه‌مندان بسیاری را به خود جذب کرده است، ورزش تیمی کرلینگ می‎باشد. برگزاری رقابت‎های متعدد، این رشته جذاب را به یکی از بازی‎های پرطرفدار جهان به خصوص در کانادا تبدیل نموده است. کرلینگ برای نخستین بار در المپیک زمستانی 1924 فرانسه وارد بازی‎های المپیک شد؛ اما تا مدت‎ها مورد کم توجهی قرار گرفت و پس از یک غیبت طولانی مدت دوباره در سال 1998 به طور رسمی به بازی‌های المپیک زمستانی پیوست. علاوه بر المپیک، مسابقات کرلینگ قهرمانی جهان نیز از تورنمنت‎های معتبر جهانی به شمار می‎رود که همه ساله زیر نظر فدراسیون جهانی کرلینگ برگزار می‌گردد. نخستین دوره این رقابت‎ها که در سال 1959 با حضور دو تیم کانادا و اسکاتلند برگزار شد با قهرمانی کشور کانادا همراه بود. از دیگر مسابقات سطح بالای ورزش کرلینگ می‎توان به قهرمانی کرلینگ زنان جهان، قهرمانی کرلینگ جوانان جهان و قهرمانی کرلینگ اروپا اشاره کرد که تیم‌های مختلف و مطرحی از نقاط مختلف دنیا در آن حضور پیدا می‌کنند. طبق قوانین ورزش کرلینگ، دو تیم چهار نفره در طی 8 یا 10 دور بازی به رقابت با یکدیگر می‎پردازند. در هر دور به هر بازیکن اجازه 2 پرتاب سنگ داده می‎شود که با توجه به اهمیت بازی، دو سنگ پایانی توسط کاپیتان و بهترین بازیکن تیم پرتاب می‎گردد. بازیکنان باید سنگ را به سمت دایره‎هایی در زمین بازی بفرستند و با ایجاد فاصله کم‎تر سنگ‎ها نسبت به مرکز دایره‎ها امتیازات لازم را کسب نمایند. همچنین در طول مسابقه، هنگامی که سنگ پرتاب شد، دو بازیکن با استفاده از جاروهای مخصوص کرلینگ، وظیفه هموارسازی و جلوگیری از انحراف سنگ را برعهده دارند. در ادامه از شما دعوت می‎کنیم همراه با ما به تماشای صحنه‎های جذاب ورزش کرلینگ در مسابقات مختلف بنشینید.

آموزش کرلینگ

آموزش کرلینگ

تعداد ویدئوها: 6

در دوره ویدیویی «آموزش کرلینگ» به معرفی و آموزش قوانین این رشته ورزشی می‎پردازیم. رشته ورزشی کرلینگ قدمتی دیرینه دارد و تاریخچه این بازی تیمی به حدود قرن شانزدهم میلادی در کشور اسکاتلند باز می‎گردد. تصاویر فراوانی از نقاشان بزرگ این دوره به جای مانده است که مردمان اسکاتلندی را در حال بازی روی یخ نشان می‎دهد. این ورزش مهیج با گذشت زمان، توانست توجه علاقه‌مندان بسیاری را در کشورهای مختلف جهان به خصوص کانادا به خود جلب کند و در سال 1924 برای نخستین بار به بازی‎های المپیک زمستانی بپیوندد. پس از آن با وقفه‎ای طولانی مدت مجددا در المپیک 1998 ژاپن به صورت رسمی به بازی‎های المپیک زمستانی اضافه گردید. تیم کرلینگ مردان کانادا با کسب سه مدال طلای المپیک در سال‎های 2006، 2010 و 2014 و دو مدال نقره 1998 و 2002 پرافتخارترین تیم در بازی‎های زمستانی این رشته به شمار می‎رود. در بازی کرلینگ دو تیم متشکل از چهار بازیکن در برابر یکدیگر قرار می‎گیرند و طبق قوانین مسابقات کرلینگ به رقابت با یکدیگر می‎پردازند. در هر دور هشت فرصت پرتاب سنگ به هر تیم داده می‎‏شود که سهم هر بازیکن دو پرتاب می‎باشد. بازیکنان باید با پرتابی دقیق و حساب شده، سنگ را از فاصله‎ای در حدود 45 متری به محلی دارای سه دایره متفاوت به مرکز یکسان برسانند. از نکات قابل توجه این ورزش حرفه‎ای، دقت بالا و ارزیابی فراوان بازیکنان در حین بازی است که باعث شده تا لقب شطرنج روی یخ را برای کرلینگ در نظر بگیرند. همچنین به آخرین پرتاب بازی کرلینگ، اصطلاحا چکش گفته می‎شود و در بسیاری مواقع تعیین کننده برنده مسابقه می‎باشد. نحوه امتیازدهی بازی کرلینگ نیز از سوی داوران براساس تعداد و فاصله سنگ‎ها از مرکز محاسبه و با اندازه گیری و مجموع امتیازاتِ 8 یا 10 دور مسابقه، برنده دیدار اعلام می‎گردد. در ادامه برای آشنایی بیشتر با ورزش جذاب کرلینگ با ما به تماشای ویدیوهای این مجموعه آموزشی بنشینید.