دسته بندی ها:

دسته بندی ها

مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- پرش ارتفاع

مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- پرش ارتفاع

تعداد ویدئوها: 11

در این دوره ویدیویی با موضوع «مسابقات دو و میدانی لیگ الماس - پرش ارتفاع» همراه شما خواهیم بود. پرش ارتفاع یکی از رشته‌های ورزش دو و میدانی است که ورزشکاران باید از روی یک میله افقی نصب شده در یک ارتفاع مشخص بدون برخورد از آن پرش کنند. تاریخچه این ورزش مهیج به اوایل قرن نوزدهم در اسکاتلند باز می‌گردد و در سال 1896 برای نخستین بار به مسابقات المپیک تابستانی پیوست. اصول و قوانین رشته پرش ارتفاع توسط فدراسیون بین‌المللی دو و میدانی (IAAF) تعیین می‌گردد. مسابقات لیگ الماس در سال 2016، از 6 می تا 9 سپتامبر در 32 ماده (مردان و زنان) برگزار شد. این رویداد بین‌المللی را می‎‌توان در ماده‌های مختلفی همچون رقابت‌های دو و میدانی، پرش ارتفاع، پرش طول، پرتاب دیسک و... دسته‌بندی کرد که شرکت‌ کنندگان از 4 قاره آسیا، اروپا، آمریکا و آفریقا به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. ورزشگاه سحیم بن حمد در شهر دوحه قطر، میزبان نخستین مرحله از مسابقات لیگ الماس 2016 بود. اولین رقابت در ماده پرش ارتفاع که در 6ام می برگزار شد، اریک کینارد "Erik Kynard" از کشور آمریکا توانست با رکورد 2,33 متر مقام اول این رویداد را به خود اختصاص دهد. رقابتی دیگر از ماده پرش ارتفاع، 22 می 2016 در ورزشگاه شاهزاده مولای عبدالله واقع در شهر رَباط مراکش برگزار شد. در این رقابت حساس، بودان بوندارنکو "Bohdan Bondarenko" شرکت کننده اوکراینی با رکورد 2,31 متر موفق شد با شایستگی هر چه تمام‌تر مقام نخست را از آن خود کند. در رویداد دیگری از ماده پرش ارتفاع که 5 ژوئن 2016 در استادیوم الکساندر شهر بیرمنگام انگلیس صورت گرفت، معتز عیسی برشم دونده قطری با ثبت رکورد 2,37 متر موفق به کسب مقام اول این رقابت شد. در رقابت دیگری از ماده پرش ارتفاع لیگ الماس که 25 آگوست 2016 در ورزشگاه المپیک پونتواز لوزان سوئیس برگزار گردید، معتز عیسی برشم از کشور قطر با رکورد 2,35 متر مقام نخست را کسب کرد. در نهایت اریک کینارد از کشور آمریکا با کسب 46 امتیاز از مجموع امتیازات رقابت‌های پرش ارتفاع موفق شد در جایگاه اول بایستد. پس از او به ترتیب معتز عیسی برشم با 36 امتیاز و روبرت گربرز "Robert Grabarz" از انگلیس با 31 امتیاز در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند. در ادامه تماشای ویدیوهای این دوره را از دست ندهید.

مسابقات دو و میدانی - پرش با نیزه

مسابقات دو و میدانی - پرش با نیزه

تعداد ویدئوها: 20

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی- پرش با نیزه» با ما همراه باشید. ورزش دو و میدانی رشته‌های مختلفی همچون پرتاب، پرش، دو، پیاده روی و رشته‌های ترکیبی را در بر می‌گیرد و تاریخچه پیدایش آن به یونان باستان و سال 776 پیش از میلاد باز می‌گردد. در میان مواد مختلف رشته دو و میدانی، شاخه پرش با نیزه از اواسط قرن نوزدهم میلادی به صورت مدرن شکل گرفت و با گذشت زمان و گسترش آن در سراسر دنیا هم‌اکنون (2018) در قالب رقابت‌های مهمی نظیر المپیک، جهانی، لیگ الماس و... برگزار می‌شود. ورزشکاران این رشته با بهره گیری از توان بالای بدنی و رعایت تکنیک‌هایی ویژه با استفاده از نیزه‌ای بلند و انعطاف‌پذیر از جنس فایبرگلاس از روی مانعی که در ارتفاعی معین قرار گرفته است به سوی دیگر آن پرش می‌کنند. محوطه مخصوص مسابقات پرش نیزه از یک مسیر دورخیز، جعبه پرش (چاله)، پایه‌های پرش با نیزه و میله افقی پرش با نیزه تشکیل شده است که ورزشکار پس از دورخیز در مسیر مشخص و قرار دادن انتهای نیزه در جعبه پرش با رعایت اصول و قوانینی مشخص اقدام به پرش از روی مانع می‌کند. برخی از قوانین پرش با نیزه عبارتند از: 1- عدم سقوط میله افقی در اثر برخورد بدن ورزشکار حین عبور از روی مانع 2- عدم نگه داشتن میله افقی بوسیله دست‌ها در صورت افتادن آن به هر طریق ممکن 3- امکان استفاده از مواد چسبانکی همچون رِزین برای کنترل بهتر نیزه پرش. در حال حاضر رکورد جهانی پرش با نیزه با میزان 6,16 متر متعلق به رنو لاویلنی از کشور فرانسه است. علاوه بر این رکورددار المپیک در این رشته نیز تاکنون تیاگو براز داسیلوا برزیلی با رکورد 6,03 متر می‌باشد. در ادامه از شما علاقه‌مندان به رشته پرش با نیزه دعوت می‌کنیم با ما به تماشای ویدیوهای دیدنی این مجموعه بنشینید.

مسابقات دو و میدانی-پرش طول

مسابقات دو و میدانی-پرش طول

تعداد ویدئوها: 19

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی- پرش طول» با ما همراه باشید. رشته پرش طول که از خانواده ورزش دو و میدانی به حساب می‌‌آید از سال 1896 برای مردان و از سال 1948 برای زنان به بازی‌های المپیک تابستانی راه یافت. قوانین رشته پرش طول به این صورت است که ورزشکار پس از انجام دورخیز باید با یک گام پرش خود را انجام دهد و مراحل آن شامل دورخیز، جهش، پرواز و فرود است. یک سطح صاف به عنوان محلی برای انجام دورخیز در نظر گرفته شده است که در انتهای آن خطی قرار دارد که پای ورزشکار هنگام شروع پرش باید پشت آن قرار گرفته و با آن برخوردی نداشته باشد، زیرا در صورت برخورد خطا منظور شده و رکوردی ثبت نخواهد شد. یک مستطیل خاکی برای پرش ورزشکار و مشخص شدن محل برخورد آن با زمین نیز وجود دارد که ورزشکار پس از انجام پرش بر روی آن فرود می‌آید. ورزشکار باید در مدت زمان یک دقیق پرش خود را انجام دهد. تکنیک‌های پرش طول علاوه بر چهار مرحله دورخیز، جهش، پرواز و فرود، سه روش موجود در مرحله پرواز یعنی قوس کمر، قدمی و راه رفتن در هوا را شامل می‌شود. مسابقات دو و میدانی شاخه پرش طول در رقابت‌هایی همچون لیگ الماس، مسابقات معلولین و المپیک برگزار می‌گردد. مسابقات لیگ الماس 2016 از تاریخ 6 می تا 9 سپتامبر در 12 کشور از جمله قطر، چین، فرانسه، ایتالیا و نروژ برگزار گردید. در این رقابت‌ها و در رشته پرش طول Fabrice Lapierre از استرالیا توانست با کسب 36 امتیاز عنوان قهرمانی را از آن خود کند. هم‌اکنون (2018) رکورددار پرش طول جهان، مایکل آنتونی پاول با پرشی به طول 8,95 متر است که در مسابقات جهانی دو و میدانی 1991 توانست رکورد باب بیمون را پس از 23 سال به اندازه 5 سانتیمتر افزایش دهد. در حال حاضر نیز باب بیمون آمریکایی رکورددار پرش طول المپیک می‌باشد. در ادامه امیدواریم از تماشای ویدیوهای این دوره نهایت لذت را ببرید.

مسابقات دو و میدانی- پرش سه‌گام

مسابقات دو و میدانی- پرش سه‌گام

تعداد ویدئوها: 12

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی- پرش سه گام» با ما همراه باشید. یکی از ورزش‌های جذاب در گروه مسابقات دو و میدانی، پرش سه گام نام دارد که خاستگاه آن به یونان باستان بر می‌گردد. این رشته از سال 1896 برای نخستین بار به عنوان یکی از رشته‌های ورزشی وارد رقابت‌های المپیک شد و در بخش زنان نیز از سال 1996 در این رقابت‌ها برگزار گردید. مراحل انجام پرش سه گام شامل دورخيز، لی‌لی، قدم، پرش و فرود است که برای اجرای هر بخش تکنیک‌هایی وجود دارد که ورزشکار باید تمامی آنها را به درستی انجام دهد تا پرشی صحیح و بدون خطا داشته باشد. از دورخیز برای رسیدن به نهایت سرعت استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که تکنیک قدم مهم‌ترین بخش از پرش سه گام است که در آن کاشتن پا باید سریع و به طرف پایین و عقب باشد، در عین حال بالاتنه در وضعیت راست قرار گرفته و پای آزاد به طرف جلو و عقب کشیده شود. قوانین موجود در مسابقات پرش سه گام موارد متعددی را در بر می‌گیرد که از جمله آنها می‌توان به الزام در انجام مراحل لی‌لی، قدم و پرش به صورت پشت سر هم، تکمیل مرحله پرش در مدت زمان یک دقیقه و عدم تماس بدن ورزشکار با خارج از محوطه پرش هنگام فرود اشاره کرد. در رقابت‌های پرش سه گام تا به امروز (2018) جاناتان ادواردز با ثبت رکورد 18,29 متر در مسابقات جهانی دو و میدانی 1995 رکورددار پرش سه گام جهان است. این ورزشکار انگلیسی در طول دوران فعالیت حرفه‌ای خود موفق به کسب 24 مدال طلا، 5 نقره و 4 برنز شده است. همچنین در رقابت فینال پرش سه گام مسابقات المپیک 2016، کریستین تیلور از آمریکا با ثبت رکورد 17,86 متر توانست در جایگاه نخست بایستد. ویل کلای از آمریکا و بین دانگ از چین نیز با ثبت رکوردهای 17,76 و 17,58 به ترتیب در جایگاه دوم و سوم ایستادند. در ادامه شما عزیزان را به تماشای ویدیوهای جذاب مسابقات پرش سه گام دعوت می‌کنیم.

مسابقات دو و میدانی- پرش ارتفاع

مسابقات دو و میدانی- پرش ارتفاع

تعداد ویدئوها: 11

در این دوره ویدیویی با موضوع «مسابقات دو و میدانی - پرش ارتفاع » همراه شما خواهیم بود. پرش ارتفاع را می‌توان یکی از شاخه‌های ورزش دو و میدانی دانست که از اوایل قرن نوزدهم در اسکاتلند شهرت پیدا کرد. این رشته برای نخستین بار در سال 1896 به رقابت‌های المپیک پیوست و با گذر زمان در سراسر جهان گسترش یافت. در گذشته از تکنیک‌های پرشی مختلفی همچون استرادل (Straddle)، چرخش غربی (Western Roll) و قیچی شرقی (Eastern cut off) استفاده می‌شد ولی هم‌اکنون (2017) پرش فاسبوری جایگزین روش‌های دیگر در این رشته ورزشی شده است. مسابقات جهانی دو و میدانی سال 2015 در ماده پرش ارتفاع، 28 و 30 آگوست 2015 در دو مرحله نیمه نهایی و فینال واقع در ورزشگاه ملی پکن "Beijing National Stadium" چین برگزار شد. در مرحله نیمه نهایی از این رقابت بین‌المللی که 41 ورزشکار از سراسر جهان حضور داشتند، در نهایت 14 نفر به مرحله فینال راه یافتند. در رقابت فینال مسابقات جهانی دو و میدانی از ماده پرش ارتفاع که 30 آگوست 2015 در استادیوم ملی پکن مشهور به ورزشگاه آشیانه پرنده صورت گرفت، درک دروین "Derek Drouin" از کشور کانادا با ثبت رکورد 2,34 متر و شایستگی هرچه تمام‌تر توانست در جایگاه اول بایستد. پس از او بودان بوندارنکو از اوکراین و ژانگ گووی از چین با رکورد 2,33 متر به صورت مشترک مقام دوم را کسب کردند. سالن سرپوشیده Oregon Convention Center شهر پورتلند آمریکا، میزبان شانزدهمین دور از مسابقات دو و میدانی داخل سالن جهان در سال 2016 بود. در ماده پرش ارتفاع که 19ام مارس و با حضور 12 شرکت کننده برگزار شد، جیان مارکو تامبری "Gianmarco Tamberi" ورزشکار ایتالیایی با ثبت رکورد 2,36 متر موفق شد مقام نخست را به خود اختصاص دهد. روبرت گربز از انگلیس و اریک کینارد از ایالات متحده آمریکا نیز به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند. در ادامه، توجه شما را به تماشای ویدیوهای این دوره جلب می‌کنیم.

مسابقات پارالمپیک- پرش ارتفاع

مسابقات پارالمپیک- پرش ارتفاع

تعداد ویدئوها: 18

در دوره ویدیویی «مسابقات پارالمپیک - پرش ارتفاع» از شما علاقه‌ مندان دعوت می‌کنیم با ما به تماشای رقابت‌های پرش ارتفاع پارالمپیک 2016 بنشینید. دو و میدانی یکی از ورزش‌های محبوب در جهان است و هم‌اکنون در شاخه‌های مختلفی همچون دو سرعت، دو استقامت، دو نیمه استقامت، دو ماراتن، پرتاب و پرش در سطوح مختلف المپیک، جهانی، قاره‌ای، لیگ الماس و ... برگزار می‌گردد. در سپتامبر سال 2016 شهر ریو دوژانیرو برزیل میزبان پانزدهمین دور از مسابقات پارالمپیک تابستانی با حضور بیش از چهار هزار ورزشکار از سراسر دنیا بود. این ورزشکاران از تاریخ هفتم تا هجدهم سپتامبر 2016 در ورزشگاه ماراکانا در 22 رشته ورزشی و طی 528 رویداد با یکدیگر به رقابت پرداختند. در این دور از رقابت‌ها و در ماده پرش ارتفاع، ورزشکاران در کلاس‌های مختلف حضور پیدا کردند که در نهایت در سه کلاس T44 ،T42 و T47 به ترتیب Mariyappan Thangavelu از کشور هند با ثبت رکورد 1,89 متر، Maciej Lepiato از لهستان با رکورد 2,19 متر و Roderick Townsend Roberts از ایالات متحده آمریکا با رکورد 2,09 متر در جایگاه نخست ایستادند. لازم به ذکر است که Roderick Townsend Roberts تاکنون (2018) موفق به کسب چهار مدال طلا و سه مدال نقره در مجموع مسابقات پارالمپیک و جهانی شده است. در ادامه توجه شما عزیزان را به تماشای ویدیوهای جذاب از رقابت‌های پرش ارتفاع پارالمپیک 2016 ریو جلب می‌کنیم.

مسابقات پارالمپیک- پرش طول

مسابقات پارالمپیک- پرش طول

تعداد ویدئوها: 11

در دوره ویدیویی «مسابقات پارالمپیک - پرش طول» با ما همراه باشید. مسابقات پارالمپیک، هر 4 سال یک بار در محدوده زمانی نزدیک به رقابت‌های المپیک و در شهری یکسان برگزار می‌شود. این رقابت‌ها در ابتدا با کوشش دکتر لودويك گاتمن و با سازماندهی مسابقاتی برای توانبخشی معلولین جنگ جهانی دوم شکل گرفت و تاریخچه برگزاری رسمی آن که زیر نظر کمیته بین المللی پارالمپیک ""IPC"" اجرا می‌شود به سال 1960 در ایتالیا باز می‌گردد. ورزشکاران برای شرکت در این رویداد جهانی باید از نظر میزان ناتوانی جسمی و ذهنی مورد بررسی قرار گرفته و پس از واجد شرایط شدن بر حسب نوع معلولیت کلاس بندی شوند. به عنوان مثال کلاس 11-13 به ورزشکاران با اختلال بینایی، کلاس 20 ناتوان ذهنی، کلاس 31-38 فلج مغزی، کلاس 41-46 قطع عضو و کلاس 51-58 به ورزشکاران با ویلچر اشاره دارد. در مسابقات پارالمپیک 2016 و در 12ام سپتامبر، 8 ورزشکار از 7 کشور در کلاس T36 و ماده پرش طول با یکدیگر به رقابت پرداختند. در این رقابت Davidson Brayden از استرالیا با رکورد 5,62 متر عنوان نخست را از آن خود کرد و Parreira Da Silva Rodrigo از برزیل و Pavlyk Roman از اوکراین به ترتیب در جایگاه دوم و سوم ایستادند. در ادامه با ما به تماشای بخش‌هایی از این رقابت بنشینید.

مسابقات دو و میدانی معلولین- پرش طول

مسابقات دو و میدانی معلولین- پرش طول

تعداد ویدئوها: 9

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی معلولین - پرش طول» با ما به تماشای گوشه‌ای از این رقابت‌ها بنشینید. مسابقات دو و میدانی امروزه در سطوح مختلفی از جمله المپیک، جهانی، قاره‌ای، لیگ الماس و ... برگزار می‌شود. ورزشکارانی که نوع خاصی از ناتوانی جسمی یا ذهنی دارند نیز می‌توانند در این رقابت‌ها از جمله پارالمپیک، مسابقات جهانی دو و میدانی معلولین و... شرکت نمایند. مسابقات جهانی دو و میدانی معلولین هر دو سال یک بار برگزار شده و بسیاری از ورزشکاران را از سراسر دنیا و در رشته‌های مختلف گرد هم می‌آورد. ورزشگاه سحیم بن حمد شهر دوحه قطر از 21 تا 31 اکتبر 2015 میزبان هفتمین دوره از این رقابت‌ها بود. در این رویداد و در ماده پرش طول ورزشکاران کلاس T20 در تاریخ 24 اکتبر با یکدیگر به رقابت پرداختند که در نهایت Abdul Latif Romly از مالزی با ثبت رکورد 7,35 متر در جایگاه نخست ایستاد و Zoran Talić از کرواسی و Dmytro Prudnikov از اوکراین به ترتیب با رکورد 7,32 متر و 7,14 متر مقام‌های دوم و سوم این کلاس را از آن خود کردند. همچنین در رقابت‌های دو و میدانی معلولین اروپا سال 2016 و در کلاس T37 از ماده پرش طول، Chermen Kobesov نماینده کشور روسیه با ثبت رکورد 6,15 متر موفق به کسب مدال طلا شد و پس از او به ترتیب Vladislav Barinov از روسیه و Valentin Bertrand از فرانسه با رکورد 5,82 و 5,70 متر در جایگاه دوم و سوم ایستادند. با ما همراه باشید.