دسته بندی ها:

دسته بندی ها

مسابقات دو و میدانی 2016- پرتاب دیسک

مسابقات دو و میدانی 2016- پرتاب دیسک

تعداد ویدئوها: 6

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی 2016 - پرتاب دیسک» با ما همراه باشید. مسابقات پرتاب دیسک بازی‌های المپیک تابستانی 2016 ریو، 12 تا 13 آگوست 2016 در ورزشگاه المپیک ژائو هاولانژ "Joao Havelange" ریودو ژانیرو برزیل برگزار شد. در مرحله مقدماتی این رقابت‌ها هر ورزشکار مجاز است 3 پرتاب را انجام دهد. شرکت کننده‌ای که بیشتر از حد نصاب پرتاب کند با موفقیت به دور نهایی صعود خواهد کرد. اگر کمتر از 12 ورزشکار موفق شوند بیشتر از حد نصاب پرتاب کنند، 12 نفر بر اساس پرتاب انجام شده انتخاب می‌شوند. در دور نهایی، هر یک از فینالیست‌ها می‌توانند 3 پرتاب را انجام دهند و 8 ورزشکار برتر مجاز خواهند بود 3 پرتاب دیگر را تکرار کنند. رابرت هارتینگ "Robert Harting" قهرمان سرشناس آلمانی و عنوان‌دار المپیک 2012 لندن، با انگیزه‌ بالایی به این دوره از رقابت‌ها راه یافته بود. هرچند آسیب دیدگی در فصل 2015 او را تحت تاثیر قرار داده بود، و همین امر باعث شد او قبل از رقابت اصلی (مرحله Qualification) در رتبه 15ام قرار گیرد. از طرفی برادرش کریستوف هارتینگ "Christoph Harting" رتبه 3ام را به خود اختصاص داده بود، در حالی‌که پیوتر مالاچوفسکی "Piotr Małachowski" قهرمان جهان سال 2015، با قرار گرفتن در رتبه اول تمامی نگاه‌ها را به سوی خود جلب کرد. در مرحله نهایی (3 پرتاب اول)، مالاچوفسکی لهستانی 3 بار متوالی بیش از 67 متر را پرتاب کرد در حالی‌که کریستوف هارتینگ و دنیل جاسینسکی (در دوم و سوم) بیش از 66 متر پرتاب را کردند. در دور آخر (سه پرتاب دوم)، شرکت کنندگان به رقابت ادامه دادند که در این بین مارتین کوپر "Martin Kupper" از جمهوری استونی، با دو خطا و ثبت پرتاب 66.58 متر از قرار گرفتن در3ام جای ماند. فینالیست آلمانی دنیل جاسینسکی بلافاصله با پرتاب 67.05 متر بهترین پاسخ را داد تا خودش را به سمت رتبه دوم حرکت دهد. در نهایت، کریستوف هارتینگ آلمانی با ثبت پرتاب 68.37 متر قهرمانی این دوره از رقابت‌ها را به خود اختصاص داد. پیوتر مالاچوفسکی قهرمان ارزنده لهستانی، با ثبت پرتاب 67.55 متر به مقام دوم دست یافت و دنیل جاسینسکی از کشور آلمان، با ثبت پرتاب 67.05 متر در جایگاه سوم قرار گرفت. رکورد جهانی پرتاب دیسک مردان از 6 ژوئن 1986 تاکنون (2017)، متعلق به یورگن شولْتِ "Jürgen Schult" مشهور با ثبت پرتاب 74.08 متر است. این قهرمان پیشین و ارزنده 11 می 1960 در مکلنبورگ فور‌پومرن آلمان به دنیا آمد. ویرجیلیوس آلکنا "Virgilijus Alekna" قهرمان پیشین و مشهور دنیا، 13 فوریه 1972 در لیتوانی به دنیا آمد. وی از المپیک 2004 آتن تاکنون، رکورد المپیک پرتاب دیسک را در اختیار دارد. از شما علاقه‌مندان به ورزش دو و میدانی و قهرمانان شایسته آن دعوت می‌کنیم تماشای ویدیوهای این دوره مهیج را از دست ندهید.

مسابقات دو‌ و میدانی 2006- پرتاب نیزه

مسابقات دو‌ و میدانی 2006- پرتاب نیزه

تعداد ویدئوها: 3

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی 2006 - پرتاب نیزه» با رقابت‎های قهرمانی اروپا در این ماده همراه شما ورزش‌دوستان خواهیم بود. مسابقات دو و میدانی قهرمانی اروپا از سری رقابت‎های معتبر کشورهای اروپایی در حال حاضر هر دو سال یک بار تحت نظارت اتحادیه دو و میدانی اروپا برگزار می‎شود. نخستین دوره این رویداد در کشور ایتالیا و به میزبانی شهر تورین در سال 1934 برپا شد. در نوزدهمین دوره مسابقات دو و میدانی قهرمانی اروپا، شهر گوتنبرگ سوئد به عنوان میزبان این رقابت‌ها انتخاب شد و شرکت کنندگان در ورزشگاه اولوی این شهر در ماده‌های مختلفی همچون دو 100 متر، دو 200 متر، پرش طول، پرتاب نیزه، پرتاب وزنه و... با یکدیگر به رقابت پرداختند. رشته پرتاب نیزه به عنوان یکی از شاخه‎های جذاب ورزش دو و میدانی، همواره ورزشکاران مطرح اروپایی را گردهم آورده و رقابت‎های حساسی را شامل می‎شود. با توجه به قوانین پرتاب نیزه هر ورزشکار باید نیزه را از محل تعیین شده پرتاب کند و پس از فرودآمدن آن با اجازه داور میدان از محوطه تعیین شده خارج گردد. علاوه بر این پرتاب باید فقط با یک دست و از قسمت بالایی شانه صورت گیرد. مسابقات پرتاب نیزه قهرمانی اروپا در سال 2006 با حضور نمایندگانی از کشورهای مختلف برای تعیین قهرمان این رشته برگزار شد و در فینال پس از سه پرتاب، 8 ورزشکار برتر مجوز دریافت سه فرصت دیگر را به دست آوردند. در پایان بازی‎ها و با ثبت نتایج، آندریاس تورکیدسن از نروژ با ثبت رکورد 88,78 متر به مدال طلای مسابقات دست یافت. در ادامه ترو پیتکاماکی و یان ژلزنی نیز به ترتیب با حد نصاب‎های 86,44 متر و 85,92 متر مدال‎های نقره و برنز این ماده را از آن خود کردند. در حال حاضر (2018) یان ژلزنی با ثبت رکورد 98,48 متر رکورددار پرتاب نیزه جهان می‌باشد. در ادامه با ما به تماشای مسابقات پرتاب نیزه از سری رقابت‌های دو و میدانی قهرمانی اروپا در سال 2006 بنشینید.

مسابقات دو و میدانی 2016 - پرتاب وزنه

مسابقات دو و میدانی 2016 - پرتاب وزنه

تعداد ویدئوها: 4

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی 2016 - پرتاب وزنه» به رقابت‎های قهرمانی اروپا در این ماده می‎پردازیم. بیست و سومین دوره رقابت‎های دو و میدانی قهرمانی اروپا از تاریخ 6 تا 10 جولای سال 2016 به میزبانی شهر آمستردام برگزار شد. این نخستین بار بود که کشور هلند میزبانی این رویداد معتبر اروپایی را برعهده می‎گرفت. در این مسابقات به دلیل منتهی شدن به المپیک ریو در همان سال، دو رشته پیاده‌روی سرعت و دو ماراتن حذف شد و به جای آنها دو نیمه‌ماراتن جایگزین گردید. از دیگر شاخه‎های جذاب در این دور از رقابت‌ها می‎توان به رشته پرتاب وزنه اشاره کرد. در فینال این ماده در ابتدا ورزشکاران سه مرتبه اقدام به پرتاب کردند و پس از ثبت نتایج برطبق قوانین به هشت نفر برتر سه بار دیگر اجازه پرتاب داده شد که در پایان دیوید استورل آلمانی با پرتاب 21,31 متر به مدال طلای این مسابقات دست یافت. همچنین میشل هراتیک از کشور لهستان و تانکو آرنودوف از پرتغال به ترتیب با ثبت رکورد 21,19 متر و 20,59 متر در جایگاه دوم و سوم ایستادند. البته همچنان رندی بارنز، ورزشکار ایالات متحده آمریکا با پرتاب 23,12 متر از سال 1990 تاکنون رکورددار پرتاب وزنه جهان می‌باشد. در ادامه شما ورزش‌دوستان را به تماشای مسابقات پرتاب وزنه از سری رقابت‌های دو و میدانی قهرمانی اروپا در سال 2016 دعوت می‌کنیم.

مسابقات دو و میدانی - پرتاب وزنه

مسابقات دو و میدانی - پرتاب وزنه

تعداد ویدئوها: 10

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی - پرتاب وزنه» به بررسی مسابقات بین المللی این رشته می‎پردازیم. مسابقات جهانی دو و میدانی از سری رقابت‎های معتبر این رشته مهیج هر دو سال یک بار زیر نظر فدراسیون بین‌المللی دو و میدانی برگزار می‎شود. تاریخچه این مسابقات به سال 1983 همزمان با برگزاری اولین دوره از آن در شهر هِلسینکی فنلاند باز بر می‎گردد. در این رویداد معتبر جهانی ورزشکاران در شاخه‎های ورزشی متعددی شرکت می‎کنند که از میان آنها می‎توان به دو 100 متر، دو 200 متر، دو ماراتن، پرتاب نیزه، پرتاب وزنه و پرتاب دیسک اشاره کرد. پانزدهمین دوره مسابقات جهانی دو و میدانی در سال 2015 از تاریخ 22 تا 30 آگوست در شهر پکن برگزار گردید. در ماده پرتاب وزنه ورزشکاران مطرحی از سراسر جهان حضور یافته و در چارچوب قوانین این ماده به رقابت با یکدیگر پرداختند. از جمله این قوانین باید از این موارد نام برد که هر ورزشکار باید وزنه را از حلقه تعیین شده پرتاب کند و تا زمان برخورد وزنه با زمین از محل تعیین شده خارج نشود. همچنین وزنه باید توسط یک دست و از روی شانه پرتاب شود و تماس پا و دیگر اعضای بدن ورزشکار با فضای بیرون حلقه ممنوع می‎باشد. در ادامه و در پایان رقابت‎های پرتاب وزنه، جو کواچ نماینده کشور آمریکا با حد نصاب 21,93 متر به مدال طلا دست یافت و دیوید اشتورل از آلمان و اودین ریچاردز از جامائیکا نیز به ترتیب با ثبت رکورد 21,74 و 21,69 متر در جایگاه دوم و سوم ایستادند. در ادامه از شما ورزش‌دوستان دعوت می‌کنیم با ما به تماشای مسابقات مهیج پرتاب وزنه بنشینید.

مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- پرتاب نیزه

مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- پرتاب نیزه

تعداد ویدئوها: 7

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- پرتاب نیزه» به نحوه برگزاری رقابت‎های لیگ الماس پرداخته و نتایج این مسابقات را در سال 2016 با یکدیگر مرور می‌کنیم. رقابت‎های دو و میدانی لیگ الماس از سری مسابقات معتبر رشته دو و میدانی می‎باشد که هر ساله ورزشکاران را از کشورهای مختلف برای شرکت در بازی‎ها گرد هم می‎آورد. این مسابقات از سال 2010 جایگزین لیگ طلایی دو و میدانی شد؛ لیگی که در سال 1998 به منظور افزایش حضور ورزشکاران اروپایی تشکیل شده بود، اما با گذشت زمان هدف برپایی این مسابقات تغییر کرد و با برگزاری لیگ الماس ورزشکاران مطرح ورزش دو و میدانی از سراسر دنیا در این رقابت‎ها حضور پیدا کردند. این رقابت‌ها هر ساله در چهارده شهر مختلف جهان برگزار می‎شود که از جمله آنها می‎توان به شهرهای دوحه، شانگهای، رم، پاریس، لندن، زوریخ و بروکسل اشاره کرد. در هفتمین دوره مسابقات دو و میدانی لیگ الماس در سال 2016، شرکت کنندگان در رشته‎های ورزشی مختلفی همچون دو، پرش طول، پرش ارتفاع، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه و... طی چندین مرحله در شهرهای میزبان به رقابت با یکدیگر پرداختند. در این دوره از لیگ الماس برای نخستین بار شهر آفریقایی رباط مراکش به عنوان یکی از میزبانان این رقابت‎ها معرفی شد و جایگزین شهر نیویورک آمریکا گردید. در ماده پرتاب نیزه از این رویداد، ورزشکاران در هفت شهر شانگهای چین، یوجین آمریکا، اسلو نروژ، استکهلم سوئد، لندن انگلیس، پاریس فرانسه و زوریخ سوئیس به رقابت و جمع آوری امتیازات پرداختند. پس از انجام هر مرحله از بازی‎ها و بعد از برآورد و محاسبه مجموع امتیازات در ماده پرتاب نیزه، در نهایت جاکوب وادلیچ از کشور جمهوری چک با کسب بیشترین امتیاز عنوان قهرمانی این ماده را در لیگ الماس 2016 از آن خود کرد. در ادامه از شما عزیزان دعوت می‎کنیم با ما به تماشای مسابقات پرتاب نیزه از سری رقابت‌های لیگ الماس بنشینید.

مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- پرتاب دیسک

مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- پرتاب دیسک

تعداد ویدئوها: 8

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- پرتاب دیسک» به معرفی و نحوه برگزاری لیگ الماس پرداخته و نتایج هفتمین دوره از این رقابت‌ها در ماده پرتاب دیسک را بررسی می‌کنیم. مسابقات دو و میدانی لیگ الماس از سری رویدادهای معتبر و بین المللی ورزش دو و میدانی بوده و هر ساله در رشته‌های مختلفی همچون دو، پرش طول، پرش ارتفاع، پرتاب وزنه، پرتاب دیسک و... برگزار می‌گردد. این لیگ مهیج هر ساله با حضور ورزشکاران مطرح دنیا در چهارده شهر مختلف جهان از جمله لندن، پاریس، شانگهای، دوحه و... در طی چندین ماه برگزار شده و از سال 2010 نیز جایگزین لیگ طلایی دو و میدانی شده است. مسابقات پرتاب دیسک به عنوان یکی از رقابت‎های جذاب و پرطرفدار لیگ الماس، در سال 2016 ورزشکاران را در شهرهای دوحه، رباط، رم، بیرمنگام، موناکو، لوزان و بروکسل برای کسب عنوان قهرمانی گرد هم آورد. با توجه به قوانین رشته پرتاب دیسک، هر ورزشکار باید در محوطه دایره‎ای شکل به قطر دو و نیم متر اقدام به پرتاب کند و پس از برخورد دیسک با زمین و با اجازه داور از محل تعیین شده خارج شود. همچنین در هنگام پرتاب، پاها و هیچ یک از اعضای دیگر ورزشکار نباید با لبه محوطه و زمین اطراف آن تماس داشته باشد. هر یک از بازیکنان براساس پرتاب‎های خود در هر یک از شهرهای تعیین شده، امتیازاتی را در هر مرحله از مسابقات به دست می‎آورد که در انتها با جمع نتایج، نفر نخست رقابت‎ها تعیین می‎شود. در هفتمین دوره از مسابقات لیگ الماس در ماده پرتاب دیسک، پیوتر ماواخوفسکی از کشور لهستان با عملکرد بهتر نسبت به سایر ورزشکاران موفق به کسب عنوان قهرمانی در این ماده گردید. در ادامه توجه شما ورزش‌دوستان را به تماشای ویدیوهای این دوره جلب می‌کنیم.

مسابقات دو و میدانی- پرتاب چکش

مسابقات دو و میدانی- پرتاب چکش

تعداد ویدئوها: 15

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی-پرتاب چکش» با ما همراه باشید. رشته پرتاب چکش یکی از ماده‌های پرتابی از ورزش دو و میدانی است که تاریخچه اولیه آن به حدود 2000 سال پیش از میلاد باز می‌گردد. در آن زمان مسابقاتی تحت عنوان بازی‌های Tailteann برگزار می‌شد و شرکت کنندگان می‌بایست یک چرخ گاری را توسط طناب یا میله‌ پس از چرخاندن به فواصل دور پرتاب می‌کردند. با گذشت زمان چرخ‌ها جای خود را به تخته سنگ‌های متصل شده به دسته چوبی دادند و پس از آن در قرن پانزدهم و شانزدهم این ورزش به صورت پرتاب یک توپ چدنی شکل وصل شده به چوب در اسکاتلند و انگلستان مورد توجه قرار گرفت. از قرن نوزدهم پرتاب چکش شکل مدرن‌تری به خود گرفت و پس از آن برای نخستین بار در سال 1900 در بخش مردان به مسابقات المپیک تابستانی پیوست. مسابقات این ماده در بخش زنان نیز برای اولین بار در سال 1999 برگزار شد و به دنبال آن در رقابت‌های المپیک 2000 سیدنی نیز انجام گرفت. مفهوم واژه چکش در واقع در برگیرنده یک توپ فلزی متصل شده به یک رشته سیم فولادی می‌باشد که در انتهایش یک دسته محکم برای نگه داشتن آن تعبیه گردیده است. وزن این وزنه نیز برای مردان 7,26 کیلوگرم و برای زنان 4 کیلوگرم تعیین شده است. رشته پرتاب چکش همانند سایر شاخه‌های ورزش دو و میدانی از اصول و قوانین مشخصی تبعیت می‌کند که برخی از آنها عبارتند از: 1- پرتاب باید از داخل محوطه دایره‌ای و از حالت سکون آغاز گردد 2- پرتاب کننده می‌بایست پس از فرود آمدن چکش و با اجازه سرداور از نیمه دوم دایره خارج شود 3- در حین پرتاب، پاهای پرتاب‌کننده يا هيچ قسمت ديگرى از بدن وى نبايد با لبه بالایی دايره يا زمین اطراف آن تماس داشته باشد. مسابقات این رشته نیز در سطوح مختلفی برگزار می‌شود که از جمله آنها می‌توان به رقابت‌های المپیک، جهانی، اروپایی و... اشاره کرد. در این ماده تاکنون (2018) یوری سدیخ با حدنصاب 86,74 متر رکورددار جهانی و سرگی لیتوینوف با ثبت رکورد 84,80 متر رکورددار المپیک می‌باشند. در ادامه شما را به تماشای مسابقات پرتاب چکش از شاخه‌های ورزش دو و میدانی دعوت می‌کنیم.

مسابقات دو و میدانی- پرتاب نیزه

مسابقات دو و میدانی- پرتاب نیزه

تعداد ویدئوها: 99

در این دوره ویدیویی با «مسابقات دو و میدانی - پرتاب نیزه» همراه شما ورزش‌دوستان هستیم. تاریخچه پیدایش ورزش دو و میدانی به سال 776 پیش از میلاد و به تمدن یونان باستان باز می‎گردد. یونانی‎ها در آن سال‌ها مسابقاتی را تحت عنوان المپیک باستانی برگزار می‎کردند که شامل رقابت‎هایی نظیر دو، پرش و پرتاب می‎شد. این رقابت‎ها الهام بخش شکل‎گیری ورزش دو و میدانی به شکل امروزی بوده و تا به امروز با وجود تغییرات بسیار مورد توجه ورزشکاران قرار گرفته است و در سطوح مختلفی همچون رقابت‌های المپیک، پارالمپیک، مسابقات جهانی و ... برگزار می‌شود. این ورزش پرطرفدار زیر نظر اتحادیه بین‌المللی فدراسیون ‌دو و میدانی ""IAAF"" شامل مجموعه رشته‎های گوناگونی می‎باشد که از جمله آنها می‎توان به دو سرعت، دو استقامت، پرش طول، پرش ارتفاع، پرتاب نیزه، پرتاب وزنه و... اشاره کرد. به عنوان نمونه در رشته پرتاب نیزه که از سال 1908 برای آقایان و از سال 1932 برای بانوان وارد رقابت‌های المپیک شد، شرکت کنندگان با پرتاب یک میله یا چوب با سری فلزی و نوک‎تیز به رقابت با یکدیگر می‎پردازند. در پانزدهمین دوره از مسابقات پارالمپیک تابستانی که در سال 2016 و در شهر ریو دو ژانیرو برزیل برگزار شد، شرکت کنندگان رشته پرتاب نیزه نیز از کشورهای مختلف دنیا برای تصاحب جایگاه اول تا سوم در آن حضور یافتند. در نهایت در کلاس‎های F34 ،F13 و F38 به ترتیب الکساندر اسوکنیکاف، موریسیو والنسیا و راینهارت هامن موفق به کسب مدال طلا شدند. در این دوره از رقابت‌ها ورزشکاران ایرانی نیز خوش درخشیدند و در کلاس‌های مختلف محمد خالوندی مدال طلا، سجاد نیک پرست و عبدالله حیدری مدال نقره و در نهایت محسن کائیدی و جواد حردانی مدال برنز را برای کشور عزیزمان به ارمغان آوردند. در ادامه شما عزیزان را به تماشای ویدیوهای این دوره دعوت می‌کنیم.

مسابقات دو و میدانی، المپیک و پارالمپیک - پرتاب وزنه

مسابقات دو و میدانی، المپیک و پارالمپیک - پرتاب وزنه

تعداد ویدئوها: 17

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی المپیک و پارالمپیک - پرتاب وزنه» با ما به تماشای فینال رقابت‎های پارالمپیک ریو و المپیک لندن بنشینید. مسابقات پارالمپیک تابستانی یکی از مهم‌ترین رقابت‎ها برای ورزشکاران ناتوان جسمی و ذهنی است که از سال 1960 به طور مرتب هر چهار سال یک بار برگزار می‎شود. امروزه با هماهنگی‎های ایجاد شده بین کمیته بین‌المللی پارالمپیک (IPC) و کمیته بین‌المللی المپیک (IOC)، هر دو رویداد جهانی المپیک و پارالمپیک در یک شهر و با فاصله زمانی کوتاهی از یکدیگر برپا می‎گردند. در پانزدهمین دور از مسابقات پارالمپیک که در شهر ریو دو ژانیرو برگزار شد، بیش از 4000 ورزشکار از سراسر دنیا در رشته‌های ورزشی مختلفی نظیر شنا، دو و میدانی، جودو، تیراندازی و... با یکدیگر به رقابت پرداختند. در این میان رقابت‌های دو و میدانی با برخورداری از شاخه‌های متعددی همچون پرش با نیزه، پرتاب وزنه، پرتاب دیسک و... طرفداران زیادی را در بین ورزش‌دوستان دارد. به عنوان نمونه در رشته پرتاب وزنه ورزشکاران با رعایت اصول و قوانین یک گوی آهنی را با تمام قدرت به سوی محوطه تعیین شده پرتاب می‌کنند. در این رشته در صورتی که تعداد شرکت کنندگان بیش از هشت نفر باشد به هر یک از آنان اجازه سه پرتاب داده خواهد شد و پس از اندازه‎گیری، 8 نفر برتر موفق به کسب سه پرتاب دیگر می‎شوند تا در انتها ورزشکار برتر مشخص گردد. در این رشته گوی باید از روی شانه بازیکن و توسط یک دست پرتاب شود و ورزشکار نباید تا زمان برخورد گوی به زمین و بدون اجازه داور از محل تعیین شده خارج شود. در این رقابت‌ها که بسته به نوع شرایط بدنی ورزشکار در کلاس‎های جداگانه‎ای انجام می‌گیرد، در مسابقات پارالمپیک 2016 ریو و در کلاس F55 از شاخه پرتاب وزنه، دو نماینده کشورمان یعنی حامد امیری و جلیل باقری در آن حضور داشتند که در پایان مسابقه روژدی روژدی، نماینده کشور بلغارستان، موفق به کسب مدال طلای این کلاس شد و حامد امیری به مقام دوم مسابقات دست یافت. در ادامه توجه شما را به تماشای ویدیوهای این دوره جلب می‌کنیم.

مسابقات پارالمپیک- پرتاب وزنه

مسابقات پارالمپیک- پرتاب وزنه

تعداد ویدئوها: 15

در دوره ویدیویی «مسابقات پارالمپیک- پرتاب وزنه» با ما به تماشای فینال رقابت‎های پارالمپیک ریو بنشینید. مسابقات پارالمپیک تابستانی یکی از مهم‌ترین رقابت‎ها برای ورزشکاران ناتوان جسمی و ذهنی است که از سال 1960 به طور مرتب هر چهار سال یک بار برگزار می‎شود. امروزه با هماهنگی‎های ایجاد شده بین کمیته بین‌المللی پارالمپیک (IPC) و کمیته بین‌المللی المپیک (IOC)، هر دو رویداد جهانی المپیک و پارالمپیک در یک شهر و با فاصله زمانی کوتاهی از یکدیگر برپا می‎گردند. در پانزدهمین دور از مسابقات پارالمپیک که در شهر ریو دو ژانیرو برگزار شد، بیش از 4000 ورزشکار از سراسر دنیا در رشته‌های ورزشی مختلفی نظیر شنا، دو و میدانی، جودو، تیراندازی و... با یکدیگر به رقابت پرداختند. در این میان رقابت‌های دو و میدانی با برخورداری از شاخه‌های متعددی همچون پرش با نیزه، پرتاب وزنه، پرتاب دیسک و... طرفداران زیادی را در بین ورزش‌دوستان دارد. به عنوان نمونه در رشته پرتاب وزنه ورزشکاران با رعایت اصول و قوانین یک گوی آهنی را با تمام قدرت به سوی محوطه تعیین شده پرتاب می‌کنند. در این رشته در صورتی که تعداد شرکت کنندگان بیش از هشت نفر باشد به هر یک از آنان اجازه سه پرتاب داده خواهد شد و پس از اندازه‎گیری، 8 نفر برتر موفق به کسب سه پرتاب دیگر می‎شوند تا در انتها ورزشکار برتر مشخص گردد. در این رشته گوی باید از روی شانه بازیکن و توسط یک دست پرتاب شود و ورزشکار نباید تا زمان برخورد گوی به زمین و بدون اجازه داور از محل تعیین شده خارج شود. در این رقابت‌ها که بسته به نوع شرایط بدنی ورزشکار در کلاس‎های جداگانه‎ای انجام می‌گیرد، در مسابقات پارالمپیک 2016 ریو و در کلاس F55 از شاخه پرتاب وزنه، دو نماینده کشورمان یعنی حامد امیری و جلیل باقری در آن حضور داشتند که در پایان مسابقه روژدی روژدی، نماینده کشور بلغارستان، موفق به کسب مدال طلای این کلاس شد و حامد امیری به مقام دوم مسابقات دست یافت. در ادامه توجه شما را به تماشای ویدیوهای این دوره جلب می‌کنیم.

مسابقات قهرمانی دو و میدانی معلولین - پرتاب نیزه

مسابقات قهرمانی دو و میدانی معلولین - پرتاب نیزه

تعداد ویدئوها: 4

در دوره ویدیویی «مسابقات قهرمانی دو و میدانی معلولین - پرتاب نیزه» به تشریح رقابت‌های جهانی و اروپایی معلولین در ماده پرتاب نیزه خواهیم پرداخت. مسابقات قهرمانی دو و میدانی معلولین اروپا از سری رقابت‎های معتبر اروپایی می‎باشد که توسط کمیته بین المللی پارالمپیک برای معلولان جسمی و ذهنی برگزار می‎شود. نخستین دوره این بازی‎ها در سال 2003 و در شهر آسن هلند برگزار شد و پس از برگزاری دومین دوره با وقفه‎ای هفت ساله روبرو گردید. با برپایی مجدد مسابقات در سال 2012، کشورهای اروپایی به طور مرتب و هر دو سال یک بار شاهد رقابت‎های قهرمانی دو و میدانی معلولین اروپا هستند. شهر گروستو ایتالیا در سال 2016 به عنوان میزبان پنجمین دوره از این رقابت‌ها، پذیرای حدود هفتصد ورزشکار از سی و پنج کشور بود و در آن شرکت کنندگان در رشته‎های مختلفی نظیر دو، پرش، پرتاب نیزه، پرتاب وزنه و... با یکدیگر به رقابت پرداختند. در این دوره، ورزشکاران رشته پرتاب نیزه با توجه به نوع معلولیت و فیزیک بدنی در ده کلاس جداگانه تقسیم بندی شدند تا روند اجرای مسابقات از شرایط برابر و عادلانه‎ای برخوردار شود. در پایان این رویداد و ثبت نتایج در تمامی کلاس‎ها، در ماده پرتاب نیزه کشور روسیه مجموعا با کسب 6 مدال رنگارنگ (3 طلا و 3 نقره) بهترین نتیجه را در مقایسه با سایر کشورها کسب نمود. همچنین از دیگر رقابت‎های معتبر دو و میدانی می‎توان به مسابقات قهرمانی دو و میدانی معلولین جهان اشاره کرد که در حال حاضر هر دو سال یک بار برگزار می‎شود. در هفتمین دوره از این رقابت‌ها که در سال 2015 و در شهر دوحه قطر انجام گرفت، نمایندگان کشورمان در رشته‎های ورزشی مختلف حضور پیدا کردند که در نهایت در ماده پرتاب نیزه، محمد خالوندی و سید عرفان حسینی به ترتیب با کسب یک مدال طلا و یک نقره و محسن کائیدی و عبدالرسول میرشکاری با کسب دو مدال برنز پرچم کشورمان را به اهتزاز درآوردند. در ادامه توجه شما را به تماشای ویدیوهای این مجموعه جلب می‌کنیم.

مسابقات دو و میدانی- پرتاب دیسک

مسابقات دو و میدانی- پرتاب دیسک

تعداد ویدئوها: 5

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی - پرتاب دیسک» با ما همراه باشید. رشته پرتاب دیسک به عنوان یکی از شاخه‎های ورزش دو و میدانی از قدمتی باستانی برخوردار می‎باشد. این رشته یکی از مسابقات مردم یونان باستان به حساب می‌آمد و به دلیل محبوبیتش ورزشکاران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کرد. امروزه با توجه به گسترش و پیشرفت رشته‎های دو و میدانی، این ورزش پرطرفدار نیز دستخوش تغییراتی شده و علاقه‎مندان را با پیروی از قوانین مشخصی در پرتاب دیسک به رقابت با یکدیگر وا می‎دارد. بنابر یکی از قوانین این رشته شرکت کنندگان باید از محلی دایره‎ای شکل به قطر 2,5 متر با یک دست اقدام به پرتاب کنند و تا برخورد دیسک به زمین از محوطه تعیین شده خارج نشوند. رشته پرتاب دیسک همواره در قالب رویدادها و در سطوح مختلف نظیر مسابقات جهانی، قهرمانی اروپا، لیگ الماس و... برگزار می‌شود که بزرگ‌ترین و معتبرترین رقابت ورزشی آن المپیک است. این رشته مهیج همانند سایر ورزش‌ها، ورزشکاران تراز اول بسیاری را در عرصه جهانی معرفی نموده است که از میان آنها می‌توان به یورگن شولت، رکورددار پرتاب دیسک جهان و احسان حدادی، رکورددار پرتاب دیسک آسیا اشاره کرد. احسان حدادی ورزشکار مدال‎آور و پرافتخار کشورمان تاکنون (2018) عناوین بسیاری را در رقابت‎های گوناگون کسب کرده که از مهم‎ترین افتخارات وی می‎توان از مدال نقره المپیک 2012 لندن، مدال برنز مسابقات جهانی دو و میدانی سال 2011 و 5 مدال طلا در مسابقات دو و میدانی قهرمانی آسیا نام برد. در ادامه از شما عزیزان دعوت می‎کنیم همراه ما به تماشای مسابقات پرتاب دیسک بنشینید و از رقابت‎های این رشته در رویدادهای ورزشی مختلف لذت ببرید.