دسته بندی ها:

دسته بندی ها

مسابقات وزنه برداری - سال 2016

مسابقات وزنه برداری - سال 2016

تعداد ویدئوها: 28

در دوره ویدیویی «مسابقات وزنه برداری-سال 2016» با ما همراه باشید. وزنه برداری یکی از ورزش‌های محبوب و پرطرفدار در سراسر جهان است که رقابت‌های آن در سطوح المپیک، جهانی و قاره‌ای زیر نظر فدراسیون جهانی وزنه برداری "IWF" برگزار می‌گردد. ورزشکاران در این مسابقات و در اوزان مختلف در حرکات یک ضرب و دو ضرب، سنگین‌ترین وزنه را با توجه به شرایط وزنی و بدنیشان بالای سر می‌برند. تاریخچه ورزش وزنه برداری به تمدن مصر، چین و یونان باستان باز می‌گردد که در آن زمان افراد نیرومند به بلند کردن و پرتاب وزنه‌هایی متفاوت از اشکال امروزی اقدام می‌کردند. این رشته از نخستین دوره برگزاری رقابت‌های المپیک (1896 آتن) در میان رشته‌های ورزشی این تورنمنت جهانی در دو ماده یک دست و دو دست وجود داشته است. در مسابقات وزنه برداری قهرمانی اروپا سال 2016 و در دسته فوق سنگین (105+کیلوگرم) ورزشکارانی از لهستان، روسیه، جمهوری چک، استونی، گرجستان، مجارستان، اوکراین و ... حضور یافتند. در پایان این رقابت لاشا تالاخادزه؛ نماینده کشور گرجستان توانست مدال طلای یک ضرب (212کیلوگرم)، دو ضرب (251کیلوگرم) و مجموع (463کیلوگرم) را از آن خود نماید. در دیگر رقابت‌های وزنه‌برداری و در المپیک 2016 ریو، کیانوش رستمی؛ تنها نماینده کشورمان در دسته 85کیلوگرم توانست با 396کیلوگرم در مجموع یک ضرب و دو ضرب علاوه بر ثبت رکورد المپیک به نام خود که پیش از این با 394کیلوگرم در اختیار Lu Yong؛ وزنه‌ بردار چینی بود، رکورد جهانی خود را نیز به میزان یک کیلوگرم ارتقا دهد. سهراب مرادی دیگر نماینده کشورمان، در دسته 94کیلوگرم با ثبت رکورد 182کیلوگرم در یک ضرب و 221کیلوگرم در دو ضرب، در مجموع با 403کیلوگرم موفق شد عنوان نخست این دوره از رقابت‌ها را از آن خود نماید. در ادامه از شما دعوت می‌کنیم همراه با ما به تماشای ویدیوی مسابقات وزنه برداری بنشینید.

مسابقات وزنه‌برداری المپیک 2016 ریو- وزن 77 کیلوگرم

مسابقات وزنه‌برداری المپیک 2016 ریو- وزن 77 کیلوگرم

تعداد ویدئوها: 12

در دوره ویدیویی «مسابقات وزنه برداری المپیک 2016 ریو- وزن 77 کیلوگرم» با ما همراه باشید. وزنه برداری یک رشته ورزشی پرطرفدار در جهان است که رکوردداران اوزان مختلف آن در حال حاضر (2019) غالبا نمایندگانی از قاره آسیا و تعدادی از اروپا هستند. با گذشت زمان و تکامل این رشته ورزشی و برگزاری آن در سطوح رقابت‌های المپیک، جهانی و قاره‌ای، ورزشکاران در دو حرکت یک ضرب و دو ضرب با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. از جمله قوانین رشته وزنه برداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 1- ورزشکاران در هر حرکت سه نوبت اجازه بالا بردن وزنه را دارند. 2- برای زدن هر وزنه ورزشکار حداکثر یک دقیقه زمان دارد. 3- با دریافت سه چراغ سفید و یا دو سفید و یک قرمز حرکت مورد قبول داوران قرار گرفته و در غیر اینصورت با سه چراغ قرمز و یا دو قرمز و یک سفید خطا اعلام می‌شود. 4- پس از اینکه ورزشکار هالتر را بالای سر برد باید اندکی مکث کند و با اجازه داوران آن را پایین بیاورد؛ پایین آوردن هالتر بدون اجازه داوران و یا انداختن آن از پشت سر به پایین چه به عمد و چه غیرعمد خطاست. در رقابت‌های المپیک 2016 ریو و در رشته وزنه برداری، ورزشکاران از کشورهای مختلفی از جمله مصر، قزاقستان، کره شمالی، چین، مولداوی و... در دسته 77Kg و در تاریخ 10 آگوست به رقابت با یکدیگر پرداختند. در پایان این روز نجات رحیموف، نماینده کشور قزاقستان با مجموع 379Kg مدال طلای این دوره از رقابت‌ها را از آن خود نمود. در ادامه لو شیائوجون از چین و محمد ایهاب از مصر به ترتیب با مجموع 379Kg و 361Kg در جایگاه دوم و سوم ایستادند. در این رقابت‌ها نجات رحیموف با مهار وزنه 214Kg در حرکت دو ضرب توانست عنوان رکورددار دو ضرب جهان در دسته 77Kg را که پیش از این در اختیار Oleg Perepetchenov؛ ورزشکار روسی با میزان 210Kg بود از آن خود نماید. همچنین لو شیائوجون، رکورددار مجموع (یک ضرب و دو ضرب) جهان در این دسته، با مهار وزنه 177Kg در حرکت یک ضرب، رکورد یک ضرب جهانی خود را که در سال 2013 با میزان 176Kg ثبت کرده بود، 1Kg ارتقاء بخشید. در ادامه توجه شما را به ویدیوهای این مسابقه مهیج جلب می‌کنیم.

مسابقات وزنه‌برداری المپیک 2016 ریو- بالای 105 کیلوگرم

مسابقات وزنه‌برداری المپیک 2016 ریو- بالای 105 کیلوگرم

تعداد ویدئوها: 14

در دوره ویدیویی «مسابقات وزنه برداری المپیک 2016 ریو- بالای 105 کیلوگرم» با ما همراه شوید. نخستین دوره حضور وزنه‌برداران ایرانی در رقابت‌های المپیک به سال 1948 لندن باز می‌گردد که در آن جعفر سلماسی در دسته 60 کیلوگرم موفق به کسب مدال برنز گردید. محمد نصیری نیز از دیگر پیشکسوتان وزنه برداری ایران است که در المپیک 1968 مکزیک توانست نخستین طلای وزنه‌برداری المپیک را برای کشورمان به ارمغان آورد. از میان دیگر وزنه‌برداران پرافتخار فوق سنگین ایران می‌توان به حسین رضازاده اشاره کرد که در المپیک 2000 سیدنی و 2004 آتن موفق به کسب مدال طلا شد. وی رکورد مجموع یک ضرب و دو ضرب فوق سنگین جهان را از سال 2000 به مدت شانزده سال در اختیار خود داشت. لازم به ذکر است که رکورد جهانی دوضرب در این دسته نیز با میزان 262,5 کیلوگرم از سال 2004 تاکنون (2019) در اختیار این وزنه‌بردار سابق کشورمان است. در رقابت‌های المپیک 2016 ریو و در تاریخ 16 آگوست، وزنه برداران فوق سنگین جهان از کشورهایی همچون ارمنستان، ازبکستان، آلمان، بلاروس، ایران، اوکراین و مصر حضور یافتند. در این رویداد ورزشی، بهداد سلیمی در حرکت یک ضرب با مهار وزنه 216 کیلوگرمی توانست رکورد یک ضرب جهان را که پیش از این نیز با میزان 214 کیلوگرم در اختیار خود داشت، 2 کیلوگرم افزایش دهد. اما در حرکت دوضرب سلیمی با بی‌عدالتی داوران مواجه شد که اگر بتوان از عدم پذیرش حرکت اول این قهرمان چشم پوشی کرد، اما حرکت دوم وی که در ابتدا با سه چراغ سفید از سوی داوران مورد قبول قرار گرفته بود و با گذشت چند دقیقه به رای منفی تغییر یافت به هیچ عنوان قابل پذیرش نبود. در انتها لاشا تالاخادزه؛ نماینده کشور گرجستان علاوه بر کسب مدال طلای این رقابت‌ها با مهار وزنه 473 کیلوگرم در مجموع، رکورد جدیدی را به نام خود ثبت نمود. ناگفته نماند که بهداد سلیمی پس از کسب سومین مدال طلای متوالی بازی‌های آسیایی در سال 2018 از دنیای وزنه‌برداری خداحافظی کرد. در ادامه از شما علاقه‌مندان به ورزش وزنه‌برداری دعوت می‌کنیم با ما به تماشای ویدیوهای این دوره بنشینید.