دسته بندی ها:

دسته بندی ها

مسابقه فیلم کوتاه کایاک‌سواری

مسابقه فیلم کوتاه کایاک‌سواری

تعداد ویدئوها: 9

در این دوره ویدیویی با موضوع «مسابقه فیلم کوتاه کایاک سواری» همراه شما علاقه‌مندان به این رشته خواهیم بود. اگر به دنبال تجربه هیجان انگیزی در دنیای ورزش می‎گردید، ما کایاک سواری را به شما پیشنهاد می‎کنیم. این رشته که یکی از ورزش‌های اصلی در بازی‎های المپیک تابستانی به شمار می‎رود، به صورت تفریحی و آزاد از سوی طرفداران آن دنبال می‎شود. کایاک سواری می‎تواند به آرامی حرکت بر روی آب‎های آرام و لذت بردن از طبیعت باشد و یا به قایقرانی در رودهای خروشان و پرپیچ و خم ختم شود. بسیاری از علاقه‎مندان به کایاک، اغلب فصل گرم تابستان را برای ماجراجویی در آبشارهای مرتفع و رودخانه‎های مارپیچ انتخاب کرده و در این آب‎های سریع، اوج هیجان و آدرنالین را تجربه می‌کنند. حرکت از بین صخره‎ها با سرعت بالا، شیرجه به اعماق آب و حرکت در دل منظره‎های طبیعی از ویژگی‎های منحصر به فرد این ورزش مهیج به شمار می‌رود. کایاک سواری همچون سایر ورزش‌های آبی نیازمند تمرینات بسیار و مداوم است؛ چرا که عبور از صخره‎های متعدد و پرش از ارتفاعات به کسب مهارت‎های بالایی نیاز دارد. ناگفته نماند که استفاده از تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای جلوگیری از آسیب‎ها و صدمات احتمالی در کایاک سواری از اهمیت زیادی برخوردار می‎باشد. در ادامه توجه شما را به تماشای صحنه‌هایی دیدنی از ورزش کایاک سواری جلب می‌کنیم.

برترین‌های کایاک‌سواری

برترین‌های کایاک‌سواری

تعداد ویدئوها: 21

در دوره ویدیویی «برترین‎های کایاک سواری» به تماشای حرکات و لحظات جذاب و دیدنی این رشته ورزشی خواهید نشست. تاریخچه پیدایش قایق کایاک به حدود چهار هزار سال پیش و مردمان بومی مناطق شمالی آمریکا و کانادا نظیر اینوئیت، آلیوت و یاپیک که به اسکیموها معروف هستند، باز می‎گردد. این نوع قایق‎ها براساس تجربیات مردم این مناطق با طرحی خاص به عنوان وسیله‎ای برای شکار ساخته شد و بعدها الهام بخش طراحی کایاک‎های امروزی قرار گرفت. کایاک سواری در حال حاضر یکی از شاخه‎های رشته قایقرانی می‎باشد که طرفداران بسیاری را در سراسر جهان مجذوب خود ساخته است. در این رشته مهیج، ورزشکاران از پاروهای خاصی استفاده می‎کنند که برای کنترل بهتر کایاک، دو لبه پهن در دو طرف آن وجود دارد. مسابقات ورزش کایاک سواری، تحت نظارت فدراسیون جهانی قایقرانی در رشته‎های گوناگونی همچون Sprint ،Slalom ،Wildwater و Freestyle برگزار می‌گردد. هر یک از این رقابت‎ها از قوانین مشخصی پیروی نموده و برخی از آنها به صورت تک نفره و همچنین چند نفره انجام می‎شوند. همچنین کایاک سواری از جمله بازی‎های تابستانی المپیک به شمار می‎رود. البته با توجه به جذابیت‎ها و هیجانات بالای این ورزش، بسیاری از افراد به صورت تفریحی و آزاد در رودهای آرام و خروشان به قایق سواری می‎پردازند و اوج هیجان را در دل طبیعت تجربه می‌کنند. ورزشکاران حرفه‎ای نیز در رودهای پرتلاطم و آبشارهای مرتفع به انجام حرکات نمایشی پرداخته و لحظاتی فوق العاده و به یادماندنی را ثبت می‎نمایند. یکی از معروف‎ترین کایاک سواران جهان، راش استورگوس آمریکایی نام دارد که به داشتن تبحر و مهارت بالا در کایاک سواری معروف است. تصاویر و ویدیوهای متعددی از پرش از آبشارها و حرکات سریع استورگوس در رودخانه‎ها ضبط شده که هنر این ورزشکار مطرح را به همگان نشان می‎دهد. در ادامه از شما عزیزان دعوت می‎کنیم همراه با ما به تماشای این دوره جذاب بنشینید.

برترین‎های قایقرانی در رودخانه

برترین‎های قایقرانی در رودخانه

تعداد ویدئوها: 22

در دوره ویدیویی «برترین‎های قایقرانی در رودخانه» با ما همراه باشید. قایقرانی در آب‎های اقیانوس‎ و رودخانه‎ها از دیرباز به عنوان حرفه و فعالیتی حیاتی با انسان‌ها همراه بوده و از تاریخچه‎ای کهن برخوردار است. در زمان‌های قدیم بسیاری از مردم از قایقرانی برای شکار، صید ماهی و همچنین سفر به نقاط دور استفاده می‎کردند. با گذشت زمان، قایق‎ها شکل امروزی‌تری به خود گرفتند و برای اهداف گوناگونی نظیر تفریحات آبی نیز به کار گرفته شدند. یکی از انواع کاربردهای قایق سواری در دنیای امروز، گردشگری است که با نام رودگردی یا رفتینگ شناخته می‎شود. اغلب کشورهایی که از رودهای بسیار و خصوصا خروشان برخوردارند از این طریق به جذب گردشگر اقدام می‌کنند. ماجراجویی در دل رودهای پرتلاطم و تماشای مناظر طبیعی و دیدنی، بهترین و خاطره انگیزترین لحظات را برای گردشگران رقم می‌زند. در سال 1997، فدراسیون جهانی رفتینگ با هدف گسترش و ارتقای این رشته تأسیس گشت. مسابقات مختلف رفتینگ نظیر قهرمانی جهان و قهرمانی اروپا همه ساله توسط این فدراسیون برگزار می‌گردد و شاخه‎هایی نظیر Sprint ،H2H ،Slalom و Downriver را در برمی‎گیرد. در کشور عزیزمان ایران نیز این رشته ورزشی به وسیله علاقه‎مندان بسیاری به صورت حرفه‎‎ای دنبال می‌شود که موجب افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در رقابت‎ها و عرصه‎های مختلف شده است. کیانوش محرابی از جمله این افراد می‎باشد که با نگاهی ویژه به رفتینگ و کسب تجربیات فراوان، در سال 2007 سازمان طبیعت گردی رودخانه‎ای را در ایران پایه گذاری کرد و برنامه‏های متعددی را برای افزایش صنعت توریسم در کشورمان اجرایی نمود. وی در حال حاضر (2019) ریاست کمیته رفتینگ توریستی و حفاظت از رودخانه‌ها را در فدراسیون بین المللی رفتینگ برعهده دارد. در ادامه شما را به تماشای ویدیوهای این دوره دعوت می‌کنیم.

آموزش قایقرانی در آب‌های خروشان

آموزش قایقرانی در آب‌های خروشان

تعداد ویدئوها: 8

در دوره ویدیویی «آموزش قایقرانی در آب‎های خروشان» به بررسی نکات و موارد مهم کایاک سواری در رودهای پرتلاطم خواهیم پرداخت. رشته ورزشی قایقرانی در آب‎های خروشان به دلیل ایجاد هیجان زیاد و برخورداری از جذابیت‎های فراوان، علاقه‎مندان بسیاری را به سوی خود جذب نموده است. دوست‌داران این ورزش برای عبور از رودهای پرپیچ و خم و آبشارهای مرتفع بدون شک با چالش‌های متعددی روبرو می‌شوند و برای گذر از چنین موانعی باید خود را به مرحله بالایی از مهارت و آمادگی برسانند. نخستین موضوعی که قایق سواران برای اجرای حرکات نمایشی و حفظ تعادل در آب با آن درگیر می‎شوند، انتخاب کایاک مناسب است. کایاک‎ها با توجه به موارد استفاده انواع متعددی داشته و هر کدام از ویژگی‎های منحصر به فردی برخوردارند. برای کایاک سواری در آب‎های خروشان، مدل Whitewater Kayak بسیار مناسب بوده که این مدل نیز انواع و سایزهای گوناگونی را داراست. هرچه کایاک منحنی‎تر و کوتاه‎تر طراحی گردد، قدرت مانور بیشتر و سرعت کمتر می‎شود و هرچه بلندتر و دارای انحنای کمتری باشد، سرعت بیشتر و قدرت مانور کمتری را در اختیار قایقران قرار می‌دهد. یکی از تکنیک‎های پایداری در هنگام کایاک سواری، توزیع قدرت بین بدن، پارو و قایق است که با قرارگیری مناسب بدن و انتقال قدرت به قسمت‎های لازم، به انجام انواع حرکات نظیر چرخش‎های ناگهانی و بلند کردن قسمت ابتدایی و یا انتهایی قایق کمک می‎‏کند. بکارگیری تکنیک‎های مختلف در قایقرانیِ سبک‎های آزاد به طرفداران این رشته اجازه اجرای حرکات نمایشی در مناطق چالش برانگیز رود نظیر چاله‎ها و موج‎ها را می‎دهد و تجربه‎ای فوق العاده را برایشان به ارمغان می‎آورد. با ما همراه باشید.

نکات لازم در قایق‌رانی

نکات لازم در قایق‌رانی

تعداد ویدئوها: 17

در دوره ویدیوی «نکات لازم در قایقرانی» به آموزش اصول اولیه قایقرانی پرداخته و موارد ضروری در رابطه با آن را بررسی می‎‎نماییم. یکی از لذت بخش‎ترین تفریحات دنیای امروزی، قایقرانی و حرکت بر روی آب‎های آزاد و دریاهاست. بسیاری از افراد به دلیل علاقه شدید به این تفریح، زندگی بر روی آب و در یک قایق را برای خود برگزیده‎اند. دغدغه اصلی این اشخاص و سایر قایقرانان، انتخاب قایق مناسب می‎باشد. هر قایقران باید با توجه به اهداف و کاربردهای مورد نیاز، قایق متناسب با خود را انتخاب کرده و پیش از هر سفر، نکات ایمنی نظیر کنترل وضعیت آب و هوا، بررسی تجهیزات اطفای حریق و وجود جلیقه نجات به تعداد مسافران را چک نماید. وضعیت آب و هوا را می‎توان از طریق رادیو، تلویزیون و اینترنت پیش‌بینی کرد تا قایق در آب، گرفتار طوفان نشود. یکی دیگر از نکات مهم در رابطه با قایقرانی، لنگر زدن در لنگرگاه‎هاست. برای این منظور لنگرهای گوناگونی بر روی قایق و کشتی تعبیه شده است که برای ثابت و شناور نگه داشتن آنها بر روی آب کاربرد دارند. لنگر دانفورث، دلتا پلو، کوییک ست، اسپاد و بروس از انواع مختلف لنگرهای کشتی و قایق به شمار می‎روند. همچنین ملوانان در لنگرگاه‎ها برای جلوگیری از حرکات کوتاه و جلو و عقب رفتن‎های قایق، از گره‎های مختلف دریایی و دریانوردی همانند گره‎های BowLine ،Clove-Hitch ،Cleat Hitch و Rolling Hitch استفاده می‎کنند و برای اجتناب از صدمه دیدن بدنه قایق، ضربه گیرهای مخصوصی را به کار می‎گیرند. از دیگر موارد ضروری در اصول قایقرانی استفاده از اصطلاحات دریایی است. این اصطلاحات در بین ملوانان و قایقرانان رایج بوده و برقراری ارتباط میان آنها را از طریق رادیوی دریایی ممکن می‌سازد. از جمله این اصطلاحات می‌توان به Bow (جلوی قایق)، Stern (عقب)، Starboard (راست) و Port (چپ) اشاره نمود. در ادامه از شما دعوت می‎کنیم همراه با ما به تماشای این دوره آموزشی بنشینید.

تجربه‌های قایق‌رانی

تجربه‌های قایق‌رانی

تعداد ویدئوها: 10

در مستند ویدیویی «تجربه های قایقرانی» صحنه‎هایی حیرت انگیز از کایاک سواری ورزشکاران مختلف را برای شما علاقه‌مندان به نمایش خواهیم گذاشت. قایق سواری در آب‎های خروشان همانقدر که می‎تواند جذاب و هیجان انگیز باشد، به همان اندازه نیز خطرناک و مرگ آفرین است. حرکت بر روی آب، عبور از بین صخره‎های متعدد و پرش از آبشارهای مرتفع در عین جذابیت، خطرات گوناگونی را برای قایق سواران به همراه دارد. گاهی اوقات ورزشکار به دلیل فشار بالای آب در موقعیت‎های هولناکی گرفتار می‎شود و برای نجات و رهایی خود، با مرگ دست و پنجه نرم می‎کند. یکی از مناطق بسیار وسوسه انگیز در طبیعت که کایاک سواران به انجام حرکات نمایشی در آن علاقه خاصی نشان می‌دهند آبشارها می‎باشند. وجود آبشارهای مختلف با ویژگی‎های منحصر به فرد در اقصی نقاط جهان، قایقرانان بسیاری را با چالش‎های جدیدی روبرو می‎سازد. چالش‎هایی که علاوه بر هیجان و ترشح آدرنالین، آنان را در وضعیت‎های دشواری قرار می‌دهد و برای عبور از آنها، یک تیم نجات و پشتیبانی لازم می‎باشد. ناگفته نماند که برای قایق سواری در چنین شرایطی، کایاک سوار باید از مهارت و توانایی کافی در کنترل حرکت قایق برخوردار بوده و بتواند در مواجهه با خطرات احتمالی عکس‌العمل مناسبی از خود نشان دهد. در ادامه از شما بینندگان محترم دعوت می‎کنیم همراه با ما به تماشای لحظات جنون آمیز کایاک سواری بنشینید.

آموزش کایاک‌سواری

آموزش کایاک‌سواری

تعداد ویدئوها: 10

در دوره ویدیویی «آموزش کایاک سواری» با ما همراه باشید. آیا شما نیز علاقه‌مند به ورزش کایاک سواری هستید؟ تا چه اندازه در رابطه با این رشته مهیج آگاهی دارید؟ پیش از آغاز بهتر است در رابطه با تفاوت کایاک سواری در آب‌های آرام و خروشان برای شما عزیزان توضیح دهیم. مسابقات این رشته در دو حالت آب‌های آرام و خروشان برگزار می‌شود که به کایاک سوای در آب‌های خروشان، اسلالوم گویند. مسابقات قایقرانی اسلالوم نیز همانند مسابقات آب‌های آرام با دو نوع قایق کایاک و کانو صورت می‌گیرد. فرق قایق کانو با کایاک علاوه بر ظاهر در نحوه نشستن و نوع پاروی آنهاست. پاروهای مورد استفاده در قایق‌های کایاک دو کفه و برای قایق‌های کانو تک کفه می‌باشد. نحوه پارو زدن کایاک در آب‌های آرام و خروشان تفاوت‌هایی دارد اما حرکات و اصول اولیه در هر دو حالت یکسان است. پارو زدن در جهات گوناگون جلو، عقب و کناره‌ها هر یک کاربردها و تأثیرات متفاوتی در مسیر حرکت و البته چرخش قایق دارد. همچنین دو مؤلفه فاصله پارو از قایق و گذر آن از طول قایق نیز در میزان چرخش دخیلند. هنگام پارو زدن به طرفین باید به حرکات نیمه پایینی بدن و هنگام حرکت رو به جلو باید به حرکات نیمه بالایی بدن و شانه‌ها توجه داشت. چرخش با قایق که عموما در آب‌های خروشان رخ می‌دهد، یکی از مهارت‌هایی است که کایاک سواران به دنبال یادگیری آن هستند. چنین چرخشی به چهار مرحله تقسیم می‌شود: 1. آمادگی 2. رفت و برگشت 3. کمک گرفتن از بدن 4. برگشت به حالت اول. همواره به خاطر داشته باشید که برای استاد شدن در هر مهارتی علاقه‌مندی و راحتی دو عنصر بسیار مهم می‌باشند. در ادامه از شما عزیزان دعوت می‌کنیم با ما به تماشای ویدیوهای آموزشی این دوره بنشینید.