دسته بندی ها:

دسته بندی ها

مسابقات دو سرعت المپیک 2016

مسابقات دو سرعت المپیک 2016

تعداد ویدئوها: 2

در دوره ویدیویی «مسابقات دو سرعت المپیک 2016» شما را به تماشای رقابتی جذاب و هیجان‌انگیز دعوت می‌کنیم. مسابقات دو و میدانی دو 100 متر بازی‌های المپیک تابستانی 2016 ریو، 13 تا 14 آگوست 2016 با حضور 8 شرکت کننده در ورزشگاه المپیک ژائو هاولانژ "Joao Havelange" ریودوژانیرو برزیل برگزار شد. یوسِین بولت "Usain Bolt" تند‌باد سرشناس جاماییکایی و عنوان‌دار المپیک 2012 لندن (Winning time 9.63s)، به دنبال تبدیل شدن به اولین مرد شکست‌ناپذیری است که توانسته قهرمانی سه المپیک دوی 100 متر را به‌ دست آورد. در فینال این رقابت حساس و نفس‌گیر، یوسین بولت جاماییکایی با ثبت زمان 9 ثانیه و 81 صدم ثانیه، باری دیگر با شایستگی هرچه تمام‌تر قهرمانی این دوره از مسابقات را از آن خود کرد. جاستین گاتلین "Justin Gatlin" دونده کهنه‌کار و مشهور آمریکایی، با ثبت زمان 9 ثانیه و 89 صدم ثانیه به مقام دوم دست یافت و آندری ده گراس "Andre De Grasse" از کانادا با ثبت زمان 9 ثانیه و 91 صدم ثانیه در جایگاه سوم قرار گرفت. یکی از سریع‌ترین دوندگان مشهور دنیا یوسین بولت نام دارد. وی 21 آگوست 1986 در شروود کانتنت جاماییکا "Sherwood Content-Jamaica" به دنیا آمد. یوسین تیز‌پای افسانه‌ای ملقب به رعدو برق، رکورددار کنونی (2017) و قهرمان المپیک دو 100 متر و 200 متر دنیاست. از مهم‌ترین افتخارات او می‌توان به کسب 8 مدال طلای المپیک، 11 مدال طلای قهرمانی جهان و مدال نقره مسابقات قهرمانی IAAF World Relays اشاره کرد. اسطوره سرعت دنیا بعد از حضور در مسابقات جهانی 2017 لندن و کسب مدال ارزشمندی دیگر، از دنیای حرفه‌ای دو و میدانی خداحافظی کرد. از شما علاقه‌مندان به ورزش دو و میدانی و قهرمانان شایسته آن دعوت می‌کنیم تماشای ویدیوهای این دوره مهیج را از دست ندهید.

مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- دو 100 متر

مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- دو 100 متر

تعداد ویدئوها: 4

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- دو 100 متر» با ما همراه باشید. دو و میدانی "Sport of Athletics" مادر تمام رشته‌های ورزشی، پیشینه‌ای به قدمت 776 سال پیش از میلاد مسیح دارد و نخستین نشانه‌های آن به المپیک باستانی یونانیان باز می‌گردد. مسابقات مختلف دو و میدانی از جمله مسابقات المپیک این رشته ورزشی زیر نظر فدراسیون جهانی دو و میدانی "IAAF" که در سال 1912 تاسیس شد برگزار می‌گردد. ورزشکاران این رشته در مواد مختلف از جمله دو سرعت، نیمه استقامت، استقامت، امدادی، پرش، پرتاب و رشته‌های ترکیبی در مسابقات حضور می‌یابند. شرکت‌کنندگان این رشته به صورت انفرادی و یا تیمی در فضای باز و یا سالن به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. لیگ جهانی الماس "Diamond World League" از سال 2010 جایگزین لیگ طلایی (که از سال 1998 برگزار می‌گشت) شد. هر ساله 14 شهر جهان میزبانی مسابقات جهانی این لیگ را با حضور 32 ورزشکار زن و مرد برعهده دارند. ششمین دوره از این رقابت‎‌ها در ماده 100 متر مردان، سال 2016 با میزبانی شهرهایی همچون پاریس، استکهلم، لوزان، بروکسل، رم و موناکو برگزار گردید. در این دوره ویدئویی شما شاهد 4 مرحله از این رقابت‌ها در شهرهای زوریخ، استکهلم، پاریس و لندن خواهید بود. در تاریخ 22 و 23ام ژوئن در هفتمین مرحله از این رقابت‌ها در شهر لندن جیمی ویکات "Jimmy Vicaut" توانست با ثبت زمان ده ثانیه و دو صدم‌ثانیه جایگاه نخست را از آن خود کند. همچنین در 27 آگوست نهمین مرحله از این رقابت‌ها در شهر پاریس برگزار گردید. بن یوسف میت "Ben Youssef Meite" دونده کشور ساحل عاج توانست با زمان 9 ثانیه و 96 صدم‌ثانیه، زودتر از سایر رقبا از خط پایان بگذرد. در مجموع آسافا پاول "Asafa Powell" از کشور جامایکا با کسب 26 امتیاز توانست عنوان قهرمانی دوی 100 متر لیگ الماس سال 2016 مردان را از آن خود کند. همچنین بن یوسف میت "Ben Youssef Meite" و آکانی سیمبین "Akani Simbine" به ترتیب با امتیاز 24 و 18 در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند. شما علاقه‌مندان به ورزش دو‌ و میدانی را به تماشای ویدئوهای این دوره دعوت می‌کنیم.

مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- دو 200 متر

مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- دو 200 متر

تعداد ویدئوها: 3

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- دو 200 متر» قصد داریم گزیده‌ای از رویدادهای این رقابت جهانی را به نمایش بگذاریم. منشا ورزش دو و میدانی به نیازهای انسان‌های اولیه باز می‌گردد. آنها برای حفظ حیات خود، دفاع و همینطور شکار کردن به دویدن، پریدن و پرتاب اشیایی همچون سنگ نیازمند بودند. نقوش اشیای به جا مانده از دوران باستان این حقیقت را ثابت می‌کند که پیشینه ورزش دو و میدانی به چیزی در حدود 776 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. طرح‌هایی که از دویدن، پریدن و پرتاب توسط انسان‌ها حکایت دارد. زنده یاد احمد ایزدپناه، بنیان‌گذار ورزش دو و میدانی نوین در ایران است که از او به عنوان پدر دو و میدانی ایران یاد می‌کنند. در سال 1313 (1934 میلادی) به کوشش استاد ایزدپناه تشکیلاتی برای برگزاری این ورزش در کشور ایجاد شد. ششمین دوره از رقابت‌های لیگ الماس، سال 2016 با حضور دوندگان مشهوری همچون یوسین بولت "Usain Bolt"، آلونسو ادوارد "Alonso Edward" و ... در ماده دو 200 متر برگزار گردید. شهرهای لندن، رم، لوزان، دوحه و ... میزبانی این دوره از رقابت‌ها را برعهده داشتند. بیست و دوم ژوئیه، در ششمین مرحله از این رویداد به میزبانی لندن، یوسین بولت "Usain Bolt" از کشور جامائیکا توانست با زمان 19 ثانیه و 89 صدم‌ثانیه زودتر از سایرین از خط پایان عبور کند. آلونسو ادوارد "Alonso Edward" با درخشش خود در این ماده در نهایت توانست با کسب 44 امتیاز عنوان نخست رقابت‌های دو 200 متر مردان، لیگ الماس سال 2016 را از آن خود کند. کوراندی مارتینای هلندی "Churandy Martina" با اختلاف 7 امتیاز پس از وی در جایگاه دوم و جولیان فورت "Julian Forte" از جامائیکا با کسب 25 امتیاز در جایگاه سوم ایستاد. از شما علاقه‌مندان به ورزش جذاب دو و میدانی دعوت می‌کنیم در تماشای ویدئوهای این دوره با ما همراه باشید.

مسابقات دو و میدانی المپیک 2012- دو 100 متر

مسابقات دو و میدانی المپیک 2012- دو 100 متر

تعداد ویدئوها: 7

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی المپیک 2012- دو 100 متر» با ما همراه باشید. ورزش دو و میدانی "Sport of Athletics" مجموعه بزرگی از انواع رشته‌ها از جمله پرتاب (دیسک، چکش و...)، پرش (طول، ارتفاع، سه گام و...)، دو (سرعت، ماراتن، استقامت، نیمه استقامت و...) و رشته‌های ترکیبی را در بر می‌گیرد. پیشینه ورزش دو و میدانی به نیازهای اولیه انسان برای دفاع و حفاظت از خود و همینطور شکار کردن باز می‌گردد. نقاشی‌های حک شده بر روی اشیای به جا مانده از دوران باستان تاریخچه این ورزش را به چیزی در حدود 776 سال پیش از میلاد مسیح می‌برد. بیشتر رشته‌های ورزش دوو میدانی به صورت انفرادی انجام شده و برخی از آنها از جمله دو امدادی که امتیاز آن به صورت تیمی محاسبه می‌گردد. در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، قوانین و اصول این رشته ورزشی به صورت مدون، در اروپای غربی و آمریکای شمالی شکل گرفت. از سال 1912 نیز فدراسیون بین‌المللی دو و میدانی "IAAF" برای برگزاری رسمی این مسابقات تاسیس شد. مسابقات المپیک 2012 لندن در رشته دو و میدانی و ماده 100 متر مردان، درحالی برگزار شد که کشورهایی همچون آمریکا، نیجریه، جامایکا و بریتانیا دوندگان بیشتری را نسبت به سایر کشورها برای این مسابقات فرستاده بودند. همچنین رضا قاسمی دونده (ماده 100 متر سرعت) کشورمان نیز در این مسابقات حضور داشت. در مراحل مقدماتی، دوندگان دو کشور آمریکا و جامایکا از جمله تایسون گای "Tyson Gay"، جاستین گاتلین "Justin Gatlin"، آسافا پاول "Asafa Powell" و یوهان بلیک "Yohan Blake" خوش درخشیدند و زودتر از رقبا از خط پایان گذشتند. در نهایت در فینال این دور از رقابت‌ها، یوسین بولت "Usain Bolt" با زمان 9 ثانیه و 63 صدم‌ثانیه بار دیگر عنوان نخست را از آن خود کرد. یوهان بلیک با اختلاف 12 ثانیه از وی در جایگاه دوم و جاستین گتلین با زمان 9 ثانیه و 79 صدم‌ثانیه در جایگاه سوم ایستاد. یوسین بولت، دونده دو سرعت که سریع‌ترین مرد جهان لقب گرفته است، افتخارات بسیاری از جمله 8 مدال طلای مسابقات المپیک و 11 عنوان قهرمانی جهان را در کارنامه خود دارد. رکورد دو 100 و 200 متر تاکنون (2017) دراختیار این ورزشکار پرافتخار است. شما عزیزان را به تماشای لحظات جذابی از این رقابت‌ها در ویدئوهای پیش روی دعوت می‌کنیم.

مسابقات دو و میدانی المپیک 2016- دو ماراتن

مسابقات دو و میدانی المپیک 2016- دو ماراتن

تعداد ویدئوها: 5

در دوره «مسابقات دو و میدانی المپیک 2016- دو ماراتن»، شما را به تماشای صحنه‌های جذابی از این رقابت‌ها دعوت می‌کنیم. ورزش دو و میدانی از رشته‌های مختلفی از جمله دو سرعت، استقامت، پرتاب دیسک، چکش، پرش طول، سه گام، ورزش‌های ترکیبی و ... تشکیل شده است. دو ماراتن یکی از شاخه‌های دو استقامت است که نام آن برگرفته از نبرد ماراتن در کشور یونان می‌باشد. دوندگان در این رشته باید مسافت تقریبی 42 کیلومتر و 195 متر را تا خط پایان طی کنند. عوامل مختلفی از جمله ارتفاع، دما، رطوبت هوا، جنس و شیب جاده در مسابقات دو ماراتن نقش دارند. دنیس کیپراتو کیمتو "Dennis Kipruto Kimetto" کنیایی با زمان 2 ساعت و 2 دقیقه و 57 ثانیه تاکنون (2017) در این رشته رکورددار است. مسابقات المپیک 2016 ریو در رشته دو و میدانی مردان، به مدت 10 روز از تاریخ 12ام تا 21ام ماه اوت در پونتال (Pontal)، ورزشگاه المپیک ژائو هاولانژ (Joao Havelange Olympic Stadium) و سامبادروم (Sambadrome) ریودوژانیرو برگزار گردید. رقابت دو مارتن در آخرین روز از این مسابقات با حضور 95 دونده از سراسر جهان در حالی برگزار شد که هوای شهر ابری و زمین با بارش باران اندکی خیس بود. شرکت کنندگان در مسیر سامبادروم از بخش ساحلی و زیبای Botafogo گذر ‌کردند. در پایان این رقابت الیود کیپچوگه "Eliud Kipchoge" دونده کنیایی توانست با زمان 2 ساعت و 8 دقیقه و 44 ثانیه عنوان قهرمانی المپیک 2016 ریو در رشته دو ماراتن را از آن خود کند. فییسا لیلسا "Feyisa Lilesa" از اتیوپی با اختلاف یک دقیقه و 10 ثانیه در جایگاه دوم و در نهایت گلن راپ "Galen Rupp" آمریکایی با زمان 2 ساعت و 10 دقیقه و 5 ثانیه در جایگاه سوم ایستاد. در ادامه از شماعلاقه‌مندان به ورزش دو و میدانی به‌ خصوص دو ماراتن دعوت می‌کنیم به تماشای ویدئوهای این دوره جذاب و دیدنی بنشینید.

مسابقات دو و میدانی- دو 400 متر

مسابقات دو و میدانی- دو 400 متر

تعداد ویدئوها: 30

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی- دو 400 متر» شما را به تماشای صحنه‌های زیبایی از این مسابقات دعوت می‌کنیم. لیگ جهانی الماس "Diamond World League"، از سال 2010 به عنوان یک رقابت رسمی برای مسابقات دو‌و‌میدانی، جایگزین لیگ طلایی شد. سی‌و‌دو دونده (زن و مرد) از سراسر جهان برای کسب عنوان قهرمانی در ماده تخصصی خود و همینطور کسب جایزه الماس به این مسابقات آمده و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. حضور ورزشکاران در فینال رقابت‌های دوومیدانی لیگ الماس برای کسب عنوان قهرمانی الزامی است. ورزشکاری که بیشترین امتیاز را دارد نیز در صورت عدم شرکت در فینال این رقابت‌ها از کسب عنوان قهرمانی باز خواهد ماند. از سال 1912 فدراسیون بین‌المللی دو و میدانی "IAAF" برای برگزاری رسمی این مسابقات تاسیس شد. ششمین دور از این مسابقات در سال 2016 در ماده 400 متر و 400 متر با مانع مردان به میزبانی شهرهایی همچون لوزان، زوریخ، استکهلم و ... برگزار گردید. فینال دو 400 متر مردان در تاریخ 31 آگوست در شهر زوریخ آلمان برگزار شد و لاشون مریت "LaShawn Merritt" مشهور در مجموع با کسب 50 امتیاز در حالی‌که 2 عنوان قهرمانی المپیک و 8 عنوان قهرمانی جهان را در کارنامه خود داشت توانست قهرمانی لیگ الماس 2016 را از آن خود کند. برالون تاپلین "Bralon Taplin" با 24 امتیاز در جایگاه دوم و ایساک مک والا "Isaac Makwala" با 20 امتیاز در جایگاه سوم ایستاد. همچنین در ماده 400 متر با مانع مردان، کرن کلمنت "Kerron Clement" با کسب 51 امتیاز توانست به عنوان قهرمانی لیگ الماس سال 2016 دست یابد. پس از وی ژاویر کالسون "Javier Culson" و Van Zyl Lj به ترتیب با 37 و 17 امتیاز در مکان‌های دوم و سوم قرار گرفتند. در ادامه از شما علاقه‌مندان به رشته‌های مختلف ورزش دو و میدانی دعوت می‌کنیم به تماشای صحنه‌های جذاب ویدئوهای این دوره بنشینید.

مسابقات دو و میدانی - دو 800 متر

مسابقات دو و میدانی - دو 800 متر

تعداد ویدئوها: 9

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی- دو 800 متر» با ما همراه باشید. پیشینه ورزش دو و میدانی به 776 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. به عبارتی این ورزش از زمان نیاز انسان به دفاع از خود و حفظ حیاتش که با اعمالی همچون دویدن، پریدن، پرتاب اشیایی همچون سنگ و ... همراه بوده، به گونه‌ای متفاوت وجود داشته است. فدراسیون جهانی دو و میدانی "IAAF" در سال 1912 برای برگزاری رسمی این مسابقات تاسیس شد. دو 800 متر یکی از انواع دوهای نیمه استقامت به حساب می‌آید که دوندگان همگی در یک خط می‌دوند. رکورددار این ماده تاکنون (2018) دیوید رودیشای کنیایی است که در المپیک 2012 لندن، زمان یک دقیقه و 40 ثانیه و 91 صدم ثانیه را به خود اختصاص داد. در مسابقات دو و میدانی المپیک تابستانی 2016 ریو، ماده دو 800 متر، دیوید رودشیا "David Rudisha" دونده مشهور این رشته از کنیا با زمان 1 دقیقه و 42 ثانیه و 15 صدم ثانیه توانست به مقام قهرمانی این مسابقات دست یابد. ششمین دور از رقابت‌های لیگ الماس "Diamond World League" در سال 2016 در ماده دو 800 متر در حالی در شهرهایی همچون شانگهای، رباط، بیرمنگام و بروکسل برگزار شد که دوندگان کشور کنیا بیشترین امتیازات را در مراحل مختلف این رقابت کسب کردند. ورزشکارانی همچون فرگوسن چریوت رویتچ "Ferguson Cheruiyot Rotich" و آلفرد کیپکتر "Alfred Kipketer"، که هر یک در دو مرحله از این رقابت‌ به عنوان نخست دست یافتند. در نهایت در فینال این رقابت که 8 سپتامبر در بروکسل برگزار شد، فرگوسن توانست با 39 امتیاز بر سکوی نخست بایستد و جایزه الماس را از آن خود کند. پس از وی، پیر-آمبرواز بوس "Pierre-Ambroise Bosse" از فرانسه با 10 امتیاز اختلاف به مدال نقره و آدام کشچوت "Adam Kszczot" از کشور لهستان به مدال برنز دست یافت. در ادامه از شما دعوت می‌کنیم در تماشای ویدئوهای این دوره با ما همراه باشید.

مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- دو بالای 1000 متر

مسابقات دو و میدانی لیگ الماس- دو بالای 1000 متر

تعداد ویدئوها: 11

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی لیگ الماس - دو بالای 1000 متر» با ما همراه باشید. یکی از معتبرترین مسابقات دو و میدانی در دنیا، لیگ الماس "Diamond League" نام دارد که هر ساله در 32 ماده (مردان و زنان) و 14 شهر مختلف جهان برگزار می‌گردد. تاریخچه این رویداد جهانی به سال 2010 باز می‌گردد و در طی رخدادی جایگزین لیگ طلایی شد؛ رقابت‌هایی که از سال 1998 به منظور گسترش مسابقات دو و میدانی در اروپا تشکیل شده بود. هفتمین دور از مسابقات دو و میدانی لیگ جهانی الماس از 6 می تا 9 سپتامبر 2016 در 32 ماده و 14 مرحله برگزار شد. این رقابت بین‌المللی رشته‌های دو 1000 متر، دو 3000 متر با مانع، پرش با نیزه، پرتاب دیسک و... را در بر می‌گرفت و رقابت کنندگان در 14 مکان مختلف دنیا نظیر دوحه قطر، شانگهای چین، لوزان سوئیس و... به رقابت با یکدیگر پرداختند. ورزشگاه المپیک پونتواز "Stade olympique de la Pontaise" لوزان سوئیس، میزبان یکی از رقابت‌های دو 1000 متر مردانه لیگ الماس در سال 2016 بود. در این مسابقه حساس و نفس‌گیر که در 25 آگوست و با حضور 15 شرکت کننده برگزار شد، آیانله سلیمان "Ayanleh Souleiman" از کشور جیبوتی در زمان 2 دقیقه و 13 ثانیه و 49 صدم‌ ثانیه توانست با پیشی گرفتن از سایر رقبا مقام نخست این مسابقه را از آن خود کند. رویدادی دیگر در ماده دو 3000 متر، 27 آگوست 2016 با حضور 20 دونده در ورزشگاه استاد دو فرانس "Stade de France" فرانسه برگزار شد. در این مسابقه مهیج، یومیف کجچلا "Yomif Kejelcha" دونده اتیوپی تبار با زمان 7 دقیقه و 28 ثانیه و 19 صدم ثانیه موفق شد مقام اول این رقابت را به خود اختصاص دهد. در رقابتی دیگر تحت عنوان دو 5000 متر که 1 سپتامبر 2016 با حضور 20 شرکت کننده در ورزشگاه لتزیگراند "Letzigrund" سوئیس انجام شد، هاگوس گبریوت "Hagos Gebrhiwet" از کشور اتیوپی توانست با زمان 13 دقیقه و 14 ثانیه و 82 صدم ثانیه مقام اول را کسب کند. در ادامه، توجه شما را به تماشای ویدیوهای این دوره جلب می‌کنیم.

مسابقات دو و میدانی 2016- دو 110متر

مسابقات دو و میدانی 2016- دو 110متر

تعداد ویدئوها: 7

در دوره ویدئویی «مسابقات دو‌و‌میدانی 2016- دو 110 متر» با ما همراه باشید. دو 110 متر با مانع، یکی از رشته‌های ورزش دو‌و‌میدانی است که در آن دوندگان باید مسافت 110 متر با 10 مانع در طول مسیر مستقیم را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بدوند. ارتفاع هر مانع 1,067 متر است و اولین مانع 13,72 متر از خط شروع فاصله دارد. وضعیت استقرار موانع برروی پیست به گونه‌ای است که اگر دونده به آنها برخورد کند احتمال افتادن موانع وجود دارد. سقوط موانع توسط دوندگان، مادامی که از روی عمد نباشد خطا محسوب نشده، اما سرعت دونده را کم خواهد کرد. این مسابقات با 10 متر اختلاف در طول مسیر نسبت به مردان، به صورت 100 متر با مانع برای زنان برگزار می‌گردد. از جمله مهم‌ترین رقابت‌های این رشته ورزشی می‌توان مسابقات المپیک، جهانی و لیگ الماس را نام برد. لیگ الماس یکی از معتبرترین مسابقات دوومیدانی به شمار می‌رود که در آن 32 دوومیدانی‌کار در هر رشته، از سراسر جهان برای شرکت در این رویداد بزرگ حضور می‌یابند. در نهایت یک دوومیدانی‌کار در هر ماده تخصصی به عنوان قهرمانی این لیگ دست می‌یابد و جایزه الماس را به خود اختصاص می‌دهد. هر ساله 14 شهر جهان از جمله استکهلم، زوریخ، پاریس، بروکسل و ... میزبانی این مسابقات را برعهده دارند. این رقابت‌ها از سال 2010 جایگزین مسابقات لیگ طلایی دوومیدانی شد. حضور دوندگان در رقابت فینال برای محاسبه امتیاز آنان در کسب عنوان قهرمانی الزامی است. در ویدئوهای این دوره شاهد تعدادی از مسابقات لیگ الماس سال 2016 و المپیک تابستانی 2016 ریو در ماده 110 متر با مانع مردان خواهید بود. چهاردهم می، دومین مرحله از مسابقات دو 110 متر بامانع لیگ الماس در شانگهای چین برگزار شد و Omar Mcleod با زمان 12:98 ثانیه توانست زودتر از سایرین از خط پایان بگذرد. رقابت فینال این لیگ در تاریخ 9 سپتامبر در حالی برگزار شد که اورلاندو اورتگا "Orlando Ortega"، دونده اسپانیایی در بروکسل با کسب 60 امتیاز توانست به عنوان قهرمانی لیگ الماس 2016 دست یابد. همچنین در مسابقات المپیک 2016 ریو در این ماده، عمر مک‌لئود جامائیکایی با صرف زمان 13.08 ثانیه موفق شد مدال طلا این رقابت را از آن خود نماید. اورلاندو اورتگای اسپانیایی با زمان 13:17 ثانیه به مدال نقره و دیمیتری باسکو "Dimitri Basscou" از فرانسه با زمان 13:24 ثانیه به مدال برنز دست یافت. پیشنهاد می‌کنیم تماشای ویدئوهای این دوره مهیج را از دست ندهید.

مسابقات دو و میدانی- دو بالای 1000 متر

مسابقات دو و میدانی- دو بالای 1000 متر

تعداد ویدئوها: 18

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی- دو بالای 1000 متر» با ما همراه باشید. مسابقات دو و میدانی در رقابت‌های مختلف جهانی، المپیک، لیگ الماس و ... و همچنین در قالب دو زیرگروه رشته‌های دو و رشته‌های پرتاب و پرش برگزار می‌شوند. در میان رشته‌های مختلف زیرگروه دو، دو 1500 متر در دسته دو نیمه استقامت و دو 3000 متر با مانع، 5000 متر و 10000 متر در دسته دو استقامت قرار می‌گیرند. در حقیقت دوهای بالای 1000 متر نسبت به دوهای 100، 200، 400 و 800 متر بیش از سرعت به استقامت هوازی نیاز دارند و عموما بخش‌های اولیه مسیر با سرعت نسبتا کمتری از بخش‌های پایانی طی می‌شود. در ماده 3000 متر با مانع دوندگان می‌بایست 7,5 مرتبه دور یک پیست 400 متری را طی کنند و در طول مسیر از 5 مانع که در جلوی یکی از آنها یک چاله آب با حداکثر عمق 70 سانتی متر وجود دارد به دفعات بگذرند. عبور از این موانع قانون به خصوصی ندارد و ورزشکاران می‌توانند با پرش از روی آنها یا با قرار دادن یک پا بر روی مانع و عبور از آن مسیر مسابقه را طی کنند. رکورد 3000 متر با مانع جهان که به عنوان طولانی‌ترین رشته دو با مانع محسوب می‌شود، در حال حاضر (2018) متعلق به سیف سعید شاهین با زمان 7 دقیقه و 53 ثانیه و 63 صدم ثانیه است که البته وی این رکورد را با پیراهن کشور قطر ثبت نمود. اغلب دوندگان برتر این ماده از کشور کنیا هستند که از این جمله می‌توان به بریمین کیپروته، برنارد بارماسای، اِزِکیل کمبوی و.... اشاره کرد. همچنین در ماده 1500 متر از دسته دوهای نیمه استقامت، هشام الگروج دونده پیشین مراکشی با ثبت زمان 3 دقیقه و 26 ثانیه تا به امروز رکورددار جهانی است. هشام الگروج علاوه بر ماده 1500 متر تاکنون رکورددار دو 1 مایل جهان نیز می‌باشد. در ادامه با ما به تماشای رقابت‌های المپیک و مسابقات جهانی دوی بالای 1000 متر بنشینید.

مسابقات دو و میدانی- دو استقامت

مسابقات دو و میدانی- دو استقامت

تعداد ویدئوها: 13

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی- دو استقامت» با رقابت‌های دو استقامت از سری مسابقات المپیک 1964، 1992، 2012 و 2016 همراه شما ورزش‌دوستان خواهیم بود. دو استقامت یکی از شاخه‌های ورزش دو و میدانی است که انواع مختلف آن در مسافت‌های 5000 متر، 10000 متر و دو ماراتن در مسیرهای جاده‌ای برگزار می‌شود. مهم‌ترین عامل موفقیت ورزشکاران در این رشته ورزشی برخورداری از استقامت بالای بدنی است و برخلاف سایر زیر شاخه‌های دو بر آهسته دویدن تمرکز دارد؛ به گونه‌ای که انرژی بدن در طی مسافت طولانی مسیر مسابقه به درستی مصرف و ذخیره شود. تا پیش از دهه 1960 میلادی مسابقات رسمی دو استقامت برای زنان وجود نداشت. اما در سال 1967 و در مسابقات ماراتن بوستون، کاترین سویتزر؛ دونده آمریکایی نخستین زنی بود که توانست در مسابقات ماراتن شرکت کند. گرچه وی با نام مستعار کی وی سویتزر در این رقابت‌ها حضور پیدا کرد و در نهایت حتی با رسیدن به خط پایان و با آشکار شدن هویتش نتیجه‌ای برایش منظور نشد، اما حرکت و تلاش وی به همراه دیگر زنانی چون بابی گیب در این زمینه سبب شد تا در سال‌های آتی امکان حضور زنان در چنین رقابت‌هایی فراهم شود و نام کاترین سویتزر به عنوان اولین دونده زن دو ماراتن در تاریخ ثبت گردد. در حال حاضر(2018) کننیسا بکله از کشور اتیوپی به ترتیب با ثبت زمان‌ 12 دقیقه و 37 ثانیه و 35 صدم ثانیه و 26 دقیقه و 17 ثانیه و 53 صدم ثانیه رکورددار دو 5000 متر و 10000 متر مردان جهان می‌‌باشد. همچنین رکورد دو ماراتن جهان نیز با زمان 2 ساعت و 1 دقیقه و 39 ثانیه به نام الیود کیپچوگه؛ دونده کنیایی به ثبت رسیده است. در ادامه توجه شما را به تماشای ویدیوهای این مجموعه جلب می‌کنیم.

مسابقات دو و میدانی- پیاده‌روی

مسابقات دو و میدانی- پیاده‌روی

تعداد ویدئوها: 12

در دوره ویدیویی «مسابقات دو و میدانی- پیاده روی» با ما به تماشای صحنه‌هایی از مسابقات پیاده روی بنشینید. پیاده روی شاخه‌ای از ورزش دو و میدانی است که مسابقات آن شامل پیاده روی 20 کیلومتر و 50 کیلومتر بوده و در سطوح مختلفی همچون مسابقات المپیک، قهرمانی جهان، قاره‌ای و... برگزار می‌شود. در این ورزش که تاریخچه آن به کشور انگلستان و اواخر قرن نوزدهم باز می گردد، سرعت حرکت پاها کمی کندتر از حالت دویدن و اندکی تندتر از راه رفتن معمول است. انجمن بین المللی فدراسیون دو و میدانی ""IAAF"" طول مسیر استاندارد این مسابقات را برای مردان 20 و 50 کیلومتر و برای زنان 20 کیلومتر مشخص نموده و همچنین مسافت 10 کیلومتر را نیز برای ورزشکاران رده پایین‎تر در نظر گرفته است. مسابقات پیاده روی نیاز به تجهیزات گران قیمتی ندارد اما برای جلوگیری از صدمه به عضلات و مفاصل، انتخاب کفش و لباس مناسب برای این رشته ورزشی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بخش اصلی در این مسابقات به حرکت پاشنه و پنجه مربوط می‌شود و با توجه به اینکه در طول مسابقه همواره باید یکی از پاها زمانی که پای دیگر از روی زمین بلند شده است با سطح زمین تماس داشته باشد، یک کفش با پاشنه کم ارتفاع و مناسب روند این حرکت را بهبود بخشیده و سرعت تماس پاشنه با زمین را افزایش می‌دهد. مسابقات پیاده روی همچون سایر رشته‌های دو و میدانی اصول و قوانین مخصوص به خود را دارد که از جمله آنها می‌توان به الزام تماس یکی از پاها با زمین، صاف بودن پای جلویی و خم نشدن زانوی آن اشاره کرد. در جریان مسابقات اگر داوری متوجه شود که حرکات پای ورزشکار به نوعی در حال نقض قوانین فوق الذکر است می‌تواند به وی اخطار دهد و در صورت مشاهده نقض صریح قوانین به ورزشکار یک کارت قرمز داده می‌شود. همچنین اگر سه داور مختلف نظر یکسانی را در رابطه با نقض قوانین مسابقه از سوی ورزشکاری داشته باشند، وی صلاحیت ادامه رقابت را از دست خواهد داد. در ادامه شما همراهان عزیز را به تماشای لحظات جذاب مسابقات پیاده روی المپیک ریو و المپیک لندن در بخش 20 کیلومتر و 50 کیلومتر مردان دعوت می‌کنیم.